KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8441
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    1/2016 - březen

1/2016 - březen

Editorial

EIA: největší strašák od dob Víta Bárty

Je to vlastně paradoxní situace. Do stavebního sektoru tečou stabilně desítky miliard z veřejných i privátních zdrojů, projekční kanceláře jsou zahlcené prací a tudíž by se dalo předpokládat, že se pozitivní atmosféra přenese i mezi stavební firmy. Přesto je stavební trh pomalu stejně nervózní jako za neblahého panování Víta Bárty na Ministerstvu dopravy. Na vině je samozřejmě nová EIA. Jak potvrzují lidé z ministerstva, ŘSD i SŽDC, může jít o pořádný problém, který zpomalí výstavbu klíčových tahů o jeden až dva roky.

A není důvod k optimismu. Evropská komise je neoblomná a zatím odmítá České republice přidělit výjimku na stavby posuzované podle staré EIA z roku 1992. Týká se to asi devadesáti staveb, mezi něž patří i ty klíčové – například dlouho připravovaná D35. Právě o rizicích vlivu staveb na životní prostředí jsme hovořili mj. s poslancem Martinem Kolovratníkem a dalšími lidmi z oboru. Jejich názory si můžete přečíst v prvním regionálním speciálu Silnic železnic, který jsme věnovali Pardubickému kraji (s. 133).

Nechceme být ale primárně nosičem negativních zpráv. Na Slovensku se částečně i kvůli parlamentním volbám staví jako o život. I proto jsme věnovali rozsáhlý prostor zajímavým technickým stavbám našeho východního souseda. Především složité opravě Starého mostu přes Dunaj, technicky velmi obtížné ražbě tunelu Žilina a několika dalším stavbám, převážně mostům.

Přeji všem dobrý rok a kvalitní čtení,

Petr Svoboda,
šéfredaktor

Obsah

Rozhovor

Slovenské stavby

Mosty

Zajímavosti z oboru

SPECIÁL: Rozvoj dopravy v Pardubickém kraji

Doprava

Asfaltové vozovky

Předplatné

Časopis SILNICE ŽELEZNICE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice