Při opravě trati AŽD Praha nasadí Swietelsky Rail stroj, který v Česku ještě nebyl. Dobu rekonstrukce zkrátí o tři dny
Mimořádnou podívanou nabídne rekonstrukce kolejí na severočeské trati Čížkovice – Obrnice, patřících AŽD Praha. Společnost Swietelsky Rail CZ při ní poprvé v Česku využije stroj RU 800 S. Což je kolos dlouhý přes 177 metrů, vážící téměř 700 tun. Stane se tak 15. a 16. října.
„Vyčistí kolejové lože a zároveň vymění poškozené pražce a kolejnice. Právě proto jsme zvolili toto řešení, protože významně, zhruba o tři dny, zkracuje dobu prací oproti tomu, kdyby se využil konvenční stroj,“ říká Jiří Dlabaja, mluvčí AŽD Praha.
Produktivita práce je pro AŽD Praha klíčová, neboť s její soukromou tratí číslo 113 vedou souběžně tratě státního správce drážní infrastruktury SŽDC. A na nich bude v této době nutné omezit provoz anebo ho dokonce na čas zastavit. Zvolené řešení s využitím RU 800 tak zdejší železniční dopravu omezí na nezbytné minimum.
„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo tento jedinečný stroj poprvé dostat do České republiky, protože pracuje po celé Evropě a jeho nasazení se proto v celém koncernu Swietelsky velmi pečlivě plánuje,“ říká Viliam Perknovský, jednatel a obchodní ředitel Swietelsky Rail CZ.
Technologický unikát, který má 35 náprav, z nichž je 12 hnacích, vyrobil System Plasser und Theurer a Swietelsky. Jeho výkon při čistění štěrkového lože a současné souvislé výměně kolejového roštu, je 175 metrů za hodinu. Nasazen bude na zhruba tříkilometrovém úseku od souběhu tratí před Sedlcem u Obrnic po Obrnice.
Společnost AŽD Praha, která je významným českým dodavatelem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky, opravou své severočeské trati zkrátí jízdní dobu vlaků. „Je to jedna z podmínek Ústeckého kraje pro zahájení pravidelné dopravy. Aby byla maximálně splněna, rozhodli jsme se využít to nejlepší, co je u nás k dispozici,“ dodal Jiří Dlabaja.
Kolos RU 800 S dokáže koleje současně obnovovat i čistit štěrkové lože, kompletně mění štěrk i pražce, aniž by se měnily kolejnice. Odtud i jeho označení: Reinigung = čistění, Umbau = obnova. Spolu s MFS jednotkami a vozy na pražce měří souprava téměř 700 metrů.
„V Česku podnikáme zcela samostatně, ale využíváme také železniční techniku našeho koncernu. Ten disponuje nadstandardně vybaveným strojovým parkem, díky kterému patří ke světovým lídrům v oblasti železničních strojů. Naše unikátní stroje se nyní snažíme nasazovat i v České republice,“ uvedl Viliam Perknovský.
Společnost Swietelsky Rail CZ byla založena v roce 2009, ale systematicky na trhu působí až od roku 2014. „První pokusy bez vlastních místních pracovníků se ukázaly jako ne zrovna šťastné. Chtělo to čas,“ vysvětluje ředitel. O rok později získala první zakázku a letos poprvé utrží přes miliardu korun. Firma se specializuje na stavby a modernizace železnic a tramvajových tratí, kolejišť metra, výhybek či sanaci podloží. Mezi její významné stavby letos patří optimalizace tratového úseku Praha Hostivař – Praha hl. n., modernizace železničního uzlu v Plzni a rekonstrukce železniční spojky z Brna-Slatiny do Blažovic nebo účast na revitalizaci tratě Lovosice – Louny.