Vlaky se budou řídit obdobně jako letadla
Rubrika: Kolejový průmysl
Správa železniční dopravní cesty spustila řízení železničního provozu z nedávno dostavěné budovy Centrálního dispečerského pracoviště v Praze na Balabence. Jde o jeden z dalších kroků k zahájení dálkového řízení železničního provozu na hlavních tratích v Čechách. Řízení provozu bude probíhat velmi podobně jako je tomu u leteckého provozu. Tedy z jednoho místa, kdy dispečeři vidí na monitorech, kde mají jaký vlak, čímž mohou velmi pružně reagovat na případné nečekané dopravní situace.
Výstavba nového pracoviště řízení provozu byla v areálu na Balabence zahájena v dubnu roku 2014. Dokončení projektu s celkovými náklady 365 milionů Kč je naplánováno na duben letošního roku. Mezitím již v prostoru ohraničeném trojicí železničních tratí vznikla budova s pěti nadzemními podlažími, z nichž tři nejvyšší budou vyhrazena především pro dopravní dispečerské sály.
Už v lednu 2016 byla stavba uvedena do zkušebního provozu, čehož se využilo k prověření všech technologií v budově, jako jsou elektrické rozvody, vzduchotechnika, napájení sdělovacího a zabezpečovacího zařízení, náhradních zdroje energie a tak dále.
Jako první byl připojen k Centrálnímu dispečerskému pracovišti Praha 3. koridor v úseku mezi Berounem a Rokycany. Provozní zaměstnanci řídí provoz z moderního prostoru vybaveného nejenom nejmodernější zabezpečovací technologií AŽD Praha, ale také pohodlným ergonomickým a výškově nastavitelným nábytkem pro 24hodinový provoz. Zaměstnanci se tak mohou rozhodnout, zda budou řídit dopravu v sedě anebo ve stoje.
Tento rok převezme Centrální dispečerské pracoviště Praha ještě další úseky: Česká Třebová – Kolín (vyjma stanic Česká Třebová, Brandýs nad Orlicí a Pardubice), Olbramovice – Praha-Uhříněves a po prázdninách Kolín – Kralupy nad Vltavou (vyjma stanic Prahy-Bubny a Kralupy nad Vltavou).
Podle schváleného harmonogramu bude na konci letošního roku řídit provoz z Balabenky 109 traťových dispečerů a 36 operátorů železniční dopravy, kteří se budou střídat v nepřetržitém pracovním režimu. V dalších letech se síť dálkově řízených úseků rozšíří na celkem 2 200 kilometrů, a to nejen na koridorových tratích, ale i vybraných regionálních drahách po celém území Čech.