Rekonstrukce mostu u Vyškova
Rubrika: Mosty
V České republice je celkem přibližně 38 tisíc mostů, které samozřejmě jako jakýkoliv jiný stavební objekt vyžadují údržbu, občas i rekonstrukci a na konci svého životního cyklu demolici. Výjimku demolice mají objekty historicky cenné, které ale přežívají díky obrovským nákladům na rekonstrukce a následnou údržbu.
Z celkového výše uvedeného počtu mostů je pak několik stovek mostů ve velmi špatném až kritickém stavu. Mezi mostaři není tajemstvím, že na nutnou rekonstrukci a údržbu mostů nejsou v současné době finanční prostředky. Tedy snahou investorů, správců, projektantů a zhotovitelů by mělo být hledat vždy optimální a ekonomicky efektivní řešení nosné konstrukce mostu. Při přípravě nové stavební akce, ale i u rekonstrukce stávajícího mostu, by měly být povinně zváženy nejen počáteční stavební náklady, ale právě také náklady na údržbu a demolici stavebního objektu.
POPIS STÁVAJÍCÍ KONSTRUKCE
Silniční most ev. č. 250-011 v Ústeckém kraji převádí silnici druhé třídy II/250 přes dvoukolejnou elektrifikovanou železniční trať Žatec – České Zlatníky. Most je situován v těsné blízkosti elektrické rozvodny Vyškov v Čechách. Původní konstrukce mostu byla zhotovena jako montovaná konstrukce o třech polích z předpjatých nosníků I-73 délky 30 m. V příčném řezu bylo uloženo v každém poli osm nosníků typové délky 30 m a výšky 1,4 m. Nosníky byly uloženy v různých polích s různým podélným spádem. Most byl koncipován jako kolmý. Opěry byly provedeny jako masivní monolitické betonové se železobetonovými úložnými prahy. Mezilehlé podpěry byly železobetonové. Spodní část mostu byla zhotovena na monolitických opěrách se železobetonovými úložnými prahy. A právě tato spodní část mostu byla shledána jako velmi špatná – stupeň VI. Poškozené byly také izolační vrstvy mostu, jeho ložiska a mostní závěry. Tedy klasická kritická místa mostních konstrukcí tohoto typu.
ŘEŠENÍ REKONSTRUKCE
Po průzkumech a mostních prohlídkách investor s projektantem (Dipont s. r. o. z Ústí nad Labem) přistoupili raději k realizaci nového mostu místo nákladné rekonstrukce stávající nosné konstrukce s nejistým výsledkem vlivem velice špatné spodní stavby. Jako řešení byla zvolena bezúdržbová přesýpaná konstrukce od firmy ABM Mosty, s. r. o. Tyto systémy nemají žádné pohyblivé části, tedy žádná ložiska a závěry. Izolační vrstvy jsou chráněny před mechanickým poškozením případně před poškozením povětrnostními vlivy mohutnou přesypávkou a mají tak zaručenu maximální možnou životnost. Vzhledem k obytným domům v těsné blízkosti mostu je jistou výhodou přesýpané konstrukce i eliminace hluku od přejezdu vozidel přes mostní závěry, neboť tyto nejsou na přesýpaných mostech obsaženy. Výhoda systémů ABM navíc spočívá v možnosti realizace nosné konstrukce bez omezení provozu přemosťované překážky, infrastruktury – ať už silnice nebo, jako v tomto případě, železniční trati.
Po schválení typu konstrukce byl vypracován projekt nového mostu z prefabrikovaného obloukového systému CM4 v kombinaci 91 m2 boční díl a 145 m2 klenba poskytující světlost otvoru 15,3 m na šířku a 8,8 m na výšku. Finální podjezdná výška umožňuje pohodlné umístění průjezdného profilu dvoukolejné elektrifikované tratě. Světlost je dostatečná a poskytuje prostor i pro protaženou část nástupiště ve směru na Postoloprty. Mostní objekt tak může tvořit i přirozenou ochranu pro cestující před povětrnostními vlivy (déšť nebo naopak sluneční paprsky v létě). Šíře mostu je 22,5 m a umožňuje převedení komunikace kategorie S9,5 a jeden metr širokého chodníku na jedné straně mostu. Součástí mostu jsou i kolmá prefabrikovaná křídla vyrobená ve stejné ocelové formě jako boční dílce objektu. Celkový počet těchto křídlových dílců je 15. Jelikož má most šikmost 67 °, je na něm zhotovena ještě menší poprsní zídka z gabionů k zajištění zemních svahů, které je potřeba zachytit vlivem zmíněné šikmosti. Montáž objektu proběhla od pondělí 4. dubna 2011 do pátku 8. dubna 2011 za pomoci pouze dvou typů mechanizace – jednoho 350tunového jeřábu a dvou pracovních plošin. Během montáže byla zajištěna pro každý den pouze napěťová výluka v délce 10 hodin. Provoz na trati tedy nebyl vůbec omezen, pouze rychlost průjezdu vlaků byla snížena na 25 km/h. Zajímavostí také je, že se v České republice jedná o první realizaci tohoto typu nosné konstrukce přes železniční trať.
V úvodu článku je zmiňována důležitost údržby objektů. V případě nového mostu u Výškova v Čechách je údržba zcela nenáročná. Objekt postrádá mostní dilatační závěry a ložiska, izolace jsou schované pod mohutnou vrstvou zeminy. Použitý materiál je prostě vyztužený kvalitní provzdušněný železobeton pevnostní třídy C50/60 s krytím výztuže 40 mm pečlivě kontrolovaným po výrobě dílců profometrem. Jedná se o prefabrikovanou konstrukci, což znamená, že dílce jsou vyráběny v kontrolovaném prostředí výrobního závodu bez ohledu na povětrnostní podmínky a jiné nepříznivé vlivy známé u monolitických postupů. Objekt má tak nejlepší předpoklady k tomu, aby stál správce minimum času a investičních prostředků, kterých pravděpodobně nikdy nebude dostatek.
Bridge refurbishment in Vyškov
The article points out the importance of efficient structural design considering all future related costs using as an example the newly refurbished road bridge over a rail line close to Vyškov v Čechách. The structure is buried without expansions joints and bearings, from precast elements from simple reinforced air-entrained concrete C50/60 grade cast in factory environment giving the bridge the best in terms of lifetime and maintenance costs. The bridge is also the first of its kind build over a rail line in the region.