Žárovky končí, města a obce čeká výměna semaforů
Rubrika: 2009
Nařízení Evropské unie týkající se zákazu další výroby klasických stowattových a výkonnějších žárovek se zdaleka nedotkne pouze domácností. Prozatím se toto nařízení nevztahuje na žárovky pro komerční využití. I tato výjimka bude však mít svou omezenou platnost a výměna klasických žárovek tak bude nutná také u semaforů, v nichž žárovky postupně nahradí LED světla. Města a obce, v nichž k výměně dosud nedošlo, by ji neměla nechávat na poslední chvíli. Není totiž možné jednoduše vyšroubovat žárovku a nahradit ji LED světlem. Díky odlišné konstrukci je třeba vyměnit celou vložku a u některých typů i kompletní návěstidlo. U starších křižovatek bude navíc nutná i úprava či výměna řadiče.
Zákazem žárovek Evropská unie sleduje jediné, a to úsporu energie. Žárovky totiž mnohem více spotřebované energie promění v teplo než na vlastní svícení. Obce a města vědí, že se instalacím LED diod nevyhnou. Je však také zřejmé, že instalace LED semaforů pro ně může představovat významnou finanční zátěž. I obcím a městům s napjatým rozpočtem však některé firmy vycházejí vstříc. „Naše společnost má připraven projekt spolufinancování prostřednictvím odložených splátek,“ uvedl obchodní ředitel pro silniční telematiku Ing. Vladimír Ketner ze společnosti AŽD Praha, která klasické semafory už několik let nahrazuje LED technologií.
I když z pohledu měst a obcí může výměna semaforů vypadat jako komplikace, investice se jim v budoucnu jednoznačně vyplatí. Nejen že ušetří peníze za menší spotřebu elektřiny, ale především za minimální potřebu údržby a servisu. Oproti žárovce, která má průměrnou životnost 6 měsíců, by totiž LED diody podle výrobců měly bezúdržbově svítit minimálně 10 let. Nasvědčuje tomu i dosavadní praxe. Na křižovatkách, které společnost AŽD Praha v posledních pěti letech vybavila LED návěstidly, nebyla výměna LED diod zatím nutná.