Vojáci postavili v Kytlici provizorní most, další bude v Hřensku
Rubrika: Mosty
Vojáci dnes postavili provizorní most v Kytlici na Děčínsku, kde rozbouřená řeka Kamenice před deseti dny strhla silniční mostek vedoucí k několika domům. Větší most od rána budují i v Hřensku, bude hotov ve středu. Po povodni na severu Čech už armáda postavila mosty v Chrastavě na Liberecku a v Rousínově u Svoru na Českolipsku, stavbu dalších chystá v Chrastavě, Děčíně, Rousínově a Bílém Kostele.
Ráno vojáci ze 153. ženijního praporu z Olomouce postavili konstrukci, na kterou nasunuli jednotlivé díly provizorního mostu ze skladu Státních hmotných rezerv v Doksech. "Může u nás zůstat nejdéle tři roky," řekl starosta Kytlice Josef Janouškovec. Do té doby bude muset obec nechat postavit můstek nový. Škody, které povodeň v Kytlici napáchala, starosta nejprve odhadoval na 15 milionů korun. Voda vzala několik dalších mostků. "Ale asi to bude méně," dodal.
Stržený mostek spojoval hlavní silnici v obci s její horní částí. K několika domům se místní mohli dostat objížďkou i autem, můstek přes Kamenici ale využívala podle místních hlavně nákladní vozidla, která jinudy neprojedou. Ta se potřebují dostat také k několika rozestavěným domům, které dosud byly odříznuté. "Několikrát týdně se tam potřebovali dostat třeba popeláři," dodal starosta.
V Hřensku vojáci postaví most dlouhý 24 metrů, po kterém budou moci jezdit i autobusy. Podle starosty Josefa Černého bude možné díky novému mostu na trase linkových autobusů mezi Hřenskem a Meznou zrušit objízdnou trasu. Několik kilometrů dlouhá zajížďka dosud komplikovala cestování turistům i místním. Právě kvůli autobusům bude muset most přes řeku ležet šikmo. Kdyby ho vojáci ze 151. ženijního praporu z Bechyně postavili kolmo na tok Kamenice, autobusy by se v úzkých nájezdech nevytočily.
Ve středu se vojáci přesunou stavět provizorní most do Povrlů-Lužce. Podobné stavby začali vojáci připravovat i na Českolipsku a Liberecku, které byly povodněmi také výrazně postiženy.
V Libereckém a Ústeckém kraji dnes na odstraňování následků povodní pracuje celkem 727 vojáků s 219 kusy techniky, sdělil ČTK Jan Šulc z Generálního štábu Armády ČR. Kromě stavby mostů se armáda podílí především na čištění koryt řek a potoků, úpravě povodní poškozených břehů a zprůjezdňování stržených, zavalených či podemletých komunikací.
Vojáci také poskytují přímou pomoc obyvatelům a samosprávám postižených obcí. Například liberečtí vojáci se speciální chemickou technikou pomáhají v Raspenavě s čištěním a dezinfekcí vyplavených budov, dezinfikovali už obecní úřad, školu, lékárnu, dům s pečovatelskou službou a faru.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.