KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8441
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Doprava    Nákladní vozidla    Tatra v Brně představila kompletní řadu vozidel pro hasiče a armádu

Tatra v Brně představila kompletní řadu vozidel pro hasiče a armádu

Publikováno: 11.5.2011
Rubrika: Nákladní vozidla

Kopřivnická automobilka Tatra dnes představila v rámci brněnského veletrhu armádní techniky IDET 2011 kompletní sérii nákladních vozidel určenou pro hasiče a armádu, tzv. „sedmičkovou“ řadu. Automobilka představila také nově vyráběný podvozek typu T815-7Z0R9T 44 440 8x8.1R.

Základním stavebním kamenem prezentace české automobilky Tatra na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2011 jsou speciální vozidla T 815-7. Standardní modelová řada vozidel, neoficiálně označovaná jako „sedmičková“, je určena pro provoz v extrémních terénních a klimatických podmínkách, k plnění a podpoře mírových misí a k nasazení do bojových podmínek při válečných konfliktech. Podvozek tohoto typu vozidel vychází z koncepce tuhé páteřové roury s výkyvnými a nezávisle zavěšenými poloosami. Kromě tradičních modelů „sedmičkové“ řady byla na veletrhu IDET 2011 představena také novinka Tatry - podvozek T815-7Z0R9T 44 440 8x8.

Nový podvozek T815-7Z0R9T 44 440 8x8.1R jako součást vyprošťovacího speciálu
Nejnovějším produktem, který Tatra na veletrhu IDET 2011 prezentovala, je podvozek T815-7Z0R9T 44 440 8x8.1R. Ten je součástí speciálního vyprošťovacího vozidla KWZT-1 Mamut polské společnosti Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczesniak, Sp. z o. o., Vyprošťovací vozidlo je schopno postarat se o všechny současné a budoucí kolové taktické prostředky - vyprostit je zbudovat cestu do nedostupných míst a s pomocí vysoce mobilního přívěsu pro transport zcela nepojízdných kolových vozidlových systémů a jejich variant je dopravit na vybrané místo. S pomocí masivního tažného zařízení, vidlice dimenzované na 14 t zatížení, je vozidlo schopno táhnout kolové taktické prostředky. Navíc je speciál vybaven hydraulickou jeřábovou rukou HIAB, 44 tm s dálkovým ovládáním. Vysoká míra mobility a ultimativní schopnost překonávat umělé i přírodní nástrahy nejtěžšího terénu je dána excelentní konstrukcí podvozku s páteřovým rámem a nezávisle zavěšenými a odpruženými poloosami, známou pod názvem „tatrovácká koncepce vozidla“. Polská společnost získala za vozidlo cenu DEFENDER na 18. ročníku Mezinárodního salonu obranného průmyslu v Kiełcích 2010.

Podvozek TATRA 815-731R32/411 v cisternové stříkačce CAS 30
Další z produktů společnosti Tatra, podvozek TATRA 815-731R32/411, je na veletrhu IDET 2011 představen jako základ cisternové stříkačky CAS 30, zkonstruované společností THT, s. r. o., Polička.

Podvozek TATRA 815-731R32/411 vybavený vzduchem přímo chlazeným vidlicovým osmiválcem TATRA s maximálním výkonem 325 kW/442k emisní specifikace EURO 5 SCR těží ze standardních, vysoce ceněných vlastností páteřového rámu, nezávisle zavěšených a pneumaticky odpružených polonáprav a zástavby nízké, moderní kabiny. Tatrovácká koncepce vozidla dovoluje dostavbu bez nutnosti použití pomocného mezirámu. Výsledkem je nízko položené těžiště cisternové stříkačky, vynikající jízdní vlastnosti jak v těžkém terénu, tak i na silnici a obslužnost vozidla bez nutnosti nástupních plošin.

Společně s odborníky společnosti THT Polička byl vyvinut také koncept cisternové stříkačky na dvounápravovém podvozku Tatra 815-7 4x4 se vzduchem přímo chlazeným motorem Tatra Euro 5 SCR o maximálním výkonu 280 kW/381 k, s maximem točivého momentu 1800 N.m a elektronickým systémem řazení převodových stupňů TATRA-NORGREN. Hasičský speciál T 815-7 4x4 těží, stejně jako větší 6x6, z vynikajících jízdních vlastností modelové řady T-815-7 s vyzrálou tzv. tatrováckou koncepcí vozidla. Třínápravové a dvounápravové speciály se navzájem v provozním určení doplňují a společnost Tatra tak nabízí koncepční řešení zásahových vozidel v podobě modelové řady mobilních hasičských stříkaček stavěných společně s firmou THT Polička na podvozcích T 815–7.

Sedmičková řada na IDET 2011 v silné sestavě
Kromě vyprošťovacího vozidla T 815-7 8x8 a hasičského a záchranného speciálu CAS 30 vystavuje společnost Tatra ve svém stánku v pavilonu „P“ také speciální vozidla T 815-7 4x4 s valníkovou nástavbou, kontejnerový nosič T 815-7 8x8 se speciální kontejnerovou cisternou na palivo s balistickou ochranou nebo T 815-7 6x6 šasi s kontejnerovými příčkami. Sestavu „sedmiček“ doplňuje reprezentant úspěšného zákaznického projektu pro AČR T 810. Po několika letech provozu v nejtěžších armádních podmínkách je dnes zjevné, že T 810 postavená na žebřinovém rámu s originálními portálovými nápravami TATRA-Rigid vykazuje extrémně příznivé jízdní vlastnosti a nezapře ve své konstrukci tzv. tatrovácký duch. Vynikající jízdní vlastnosti, vysoká užitná hodnota a příznivé provozní náklady přivedly v předcházejícím roce třínápravovou T 810 6x6 také do nabídky pro civilní sektor. O dynamickou prezentaci výrobků TATRA se na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2011 v rámci doprovodného programu na prezentačním polygonu budou starat dva speciály T 815-7 8x8.
 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Smlouvy o spolupráci mezi společnostmi TATRA a DAF Trucks podepsány Smlouvy o spolupráci mezi společnostmi TATRA a DAF Trucks podepsány (18x)
Zástupci společnosti TATRA, a.s., tradičního výrobce světoznámých těžkých nákladních vozů pro civilní i vojenské účely, ...
Odpovědnost za životní prostředí je pro dopravní firmy stále důležitějšíOdpovědnost za životní prostředí je pro dopravní firmy stále důležitější (17x)
Pro dopravní firmy je čím dál tím důležitější prokázat, že chtějí a také dokáží brát svou odpovědnost za životní prostře...
Volvo představilo nový model Volvo FMX českým zákazníkůmVolvo představilo nový model Volvo FMX českým zákazníkům (16x)
Volvo je jediný výrobce na světě, který dokáže stavebnímu segmentu nabídnout techniku v širokém a jedinečném spektru - s...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice