Nesouhlas se stavbou silnice přes Srnčí Důl vyjádřilo asi 70 lidí
Rubrika: 2012
Několik desítek lidí dnes přišlo na Mírové náměstí v Jablonci nad Nisou vyjádřit svůj nesouhlas s plánovanou silnicí, která má vést přes přírodní lokalitu Srnčí Důl. Podle odhadu jich bylo 60 až 70. Akce, kterou svolalo místní občanské sdružení, měla upozornit i na další údajně sporné body v připravovaném územním plánu. V klidu skončila asi po dvou hodinách. Podle vedení města je naopak cesta pro odklon tranzitní dopravy důležitá.
Takzvaná západní tangenta by měla být v budoucnu součástí plánovaného obchvatu. "Myslíme si, že návrh silnice Srnčím Dolem jde proti zdravému selskému rozumu. Je to předražená stavba se spoustou přemostění, se spoustou hloubení, která vede odnikud nikam, ničemu nepomůže a naopak zničí krásný kus Jablonce nad Nisou," řekl ČTK předseda sdružení Jan Vokurka.
Na improvizovaném pódiu před radnicí se odpoledne vystřídalo několik řečníků včetně architektů a nakonec dostala prostor i veřejnost. Jinak měla akce klidný průběh a nikdo ji nenarušil. Několik lidí si přineslo i transparenty. Ti, kdo na náměstí dorazili, měli příležitost se s návrhem, kudy má silnice vést, seznámit. Koupí triček a dalších předmětů mohli také činnost sdružení podpořit finančně.
Vokurku zájem lidí překvapil, čekal jich méně. "V dnešním mrazivém a sněžném počasí a když jsou lidé v dnešní době poměrně apatičtí, tak si myslím, že je to úspěch," dodal. Sdružení nesouhlasí například také se zastavováním luk v okolí Jablonce nebo vylidněným centrem města. Silnice Srnčím Dolem je ale podle Vokurky nejkřiklavější příklad.
Zastupitelé se sejdou ve čtvrtek a pokyny pro zpracování návrhu územního plánu Jablonce nad Nisou jsou jedním z bodů jejich programu. Shromáždění dnes přihlížel i starosta Petr Beitl (ODS). "Dívám se na to jako na jednu z mnoha iniciativ, se kterými se při přípravě územního plánu potkáváme," řekl ČTK. Na postoji města akce nic nezmění.
Beitl by byl naopak rád, kdyby silnice vznikla co nejdřív, dopravě v Jablonci by to podle něj pomohlo. Město ale nebude investorem, řada věcí na něm proto nezávisí. "Jedním z prvních stupňů je projednávání dopadů stavby na životní prostředí a tam je právě prostor pro občanské iniciativy, aby si tu stavbu pohlídaly," dodal starosta.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.