Ministerstvo dopravy navštívil Cezary Grabarczyk
Rubrika: Ekonomika
Náměstkyně ministra Jana Kalvodová se ve čtvrtek setkala s ministrem infrastruktury Polské republiky, Cezary Grabarczykem. Během společného dopoledního jednání došlo kromě dopravních a nadnárodních témat i na debaty o polském předsednictví EU nebo podpis dvou důležitých deklarací.
Delegace obou zemí se sešly nad řadou společných témat, které jsou spojující pro Českou i Polskou republiku. Těm dominují zejména otázky jako revize evropské sítě TEN-T, propojení sousedních zemí vysokorychlostní tratí nebo výměna zkušeností s výstavbou dopravní infrastruktury čínskými stavebními společnostmi.
„Pokládáme tu základní kámen budoucího strategického spojení dvou vzájemně propojených evropských ekonomik, kdy v následujících letech významně zredukujeme délku spojení mezi oběma hlavními městy,“ řekla k obsahu jednání o kapacitním železničním spojení Jana Kalvodová. „Tato trasa bude důležitou zejména vzhledem k přepravním proudům osobní dopravy, jelikož tvoří přirozenou osu střední Evropy, která spojuje důležitá centra evropských ekonomik,“ dodala.
Plánované vysokorychlostní tratě Mnichov/Praha/Varšava nebo Varšava/ Ostrava/Katowice spojí v budoucnu velká strategická a ekonomicky významná centra. Tyto tratě mají mezinárodní charakter a zájmem obou zemí je zařazení těchto spojů do transevropské prioritní železniční sítě.
„Naší prioritou je, aby tato vzájemná spojení byla zahrnuta do evropského rámce TEN-T,“ uvedla k jednání obou delegací náměstkyně ministra dopravy Jana Kalvodová. Doplnila také, že obě strany se ujistili o vzájemné podpoře při nadcházejícím procesu revize těchto evropských železničních sítí. To bude také hlavním tématem při nadcházejícím polském předsednictví EU.
Určitým završením debat na toto téma pak bylo podepsání dvou vzájemných dohod, které oba ministři signovali. Šlo o „Prohlášení o záměru propojení ČR a Polska vysokorychlostními tratěmi“ a tzv. „Štětínskou dohodu“, tu vedle české a polské strany již podepsali Švédsko, Maďarsko, Slovensko nebo Chorvatsko.
Delegace se také bavily o silničním spojení, kdy se dotkly například trasování silnice S1 ve vztahu k ložiskům uhlí ve Slezsku. Zástupci českého resortu dopravy se navíc detailně informovali u svého zahraničního protějšku na zkušenosti s kvalitou práce čínských stavebních firem, které se podílí na budování polské dopravní infrastruktury. „Je to pro nás více než aktuální téma. Nacházíme se totiž ve fázi, kdy se rozhoduje o případném vstupu asijských stavebníků na náš trh,“ okomentovala diskusi Kalvodová.
Na oplátku pak informovala svůj polský protějšek o zkušenostech z českého předsednictví EU. Polsko se totiž na tuto roli chystá v druhé polovině letošního roku. Češi budou v tu samou dobu předsedat skupině V4. „Ujistila jsem polského ministra o absolutní podpoře polských zájmů na půdě EU,“ uzavřela shrnutí celého dopoledního jednání Kalvodová.