Komplexní rekonstrukce autobusového terminálu a přednádražního prostoru v Holešově
Rubrika: Zajímavosti
Holešov je město, které leží na pomezí Hané a Valašska a žije v něm jen něco málo přes deset tisíc obyvatel. Přesto je důležitým dopravním uzlem mikroregionu a tvoří přirozenou hranici Zlínského a Olomouckého kraje. Společnost mmcité+ uvedla do provozu k poslednímu září tohoto roku autobusové nádraží, které navazuje na vlakové, a rovněž dodala komplexní řešení pro celý přednádražní prostor. Rozsáhlá rekonstrukce probíhala ve sdružení s projektantem Laboro Ateliér a stavební firmou Strabag.
Zastavěná plocha autobusového terminálu zastřešuje prostor o celkové výměře 890 m2, zahrnuje zastřešení ostrovního a krajního nástupiště, propojující krček s výpravní budovou a pergolou o výměře 89 m2, na níž je směrem k hlavní silnici umístěn osvětlený nápis Holešov. Nezapomnělo se ani na kola, pro něž byl vystaven přístřešek o výměře 24,5 m2. Všechna zastřešení jsou doplněna zapuštěnými osvětlovacími tělesy, které nijak neruší čistotu architektury. Samotný střešní plášť s plochým designovým podhledem je tvořen sendvičovými střešními panely a skly, které fungují jako světlíky a zajišťují prosvětlení nástupišť.
Svislou nosnou konstrukci tvoří celkem dvacet jedna sloupů, opláštěných lakovaným, mechanicky odolným plechem. Prostor mezi jednotlivými sloupy je využit pro technologické trasy a dává možnost umístění dalšího vybavení – integrované odpadkové koše, dešťové svody apod. Součástí zastřešení krajního nástupiště je 3,5 m vysoká stěna, oddělující prostor autobusového terminálu a sousedícího pozemku.
Výplň stěny je vyrobena v kombinaci skla a masivních dřevěných lamel, použitých v místech, na které nebyl v minulosti z autobusového terminálu líbivý pohled. Skleněné výplně mají digitální potisk a z vnější strany natažená lanka, která umožňují růst popínavých rostlin a na rozdíl od laťkové části dávají prostor pohledu na terminálu sousedící zeleň.
Nedílnou část rekonstrukce tvoří instalace mobiliáře z typové řady winkl – zástěny, integrované lavičky a ischiatické opěrky, již zmíněných odpadkových košů, info panelu – orientační a elektronický informační systém, a u nás stále nadstandardního mobile charge pointu (dobíjení pomocí USB portu).
Díky takto komplexně řešenému prostoru a za podmínek skrovného rozpočtu mmcité+ dokázala s pomocí typizovaných produktů vytvořit neobvyklé, funkční a zajímavé prostředí přímo na míru potřebám dané lokality.