Concrete Canvas – betonová tkanina
Rubrika: Materiály
Concrete Canvas je flexibilní cementem impregnovaná tkanina, která přídavkem vody tvrdne a tvoří kompaktní a pevnou betonovou vrstvu. Technologie betonové tkaniny Concrete Canvas byla vynalezena v roce 2004 na Imperial College v Londýně. V roce 2005 byla založena společnost Concrete Canvas Ltd., která se zabývá produkcí betonové tkaniny. Výhradním zástupcem pro Českou a Slovenskou republiku je společnost DIAGRAM s. r. o.
Betonová tkanina nachází velmi dobré uplatnění ve stavebnictví, hlavně v oblastech, kde je třeba zajistit ochranu proti erozi. Použití je poměrně široké. Může nahradit beton nebo betonové tvarovky při opevňování koryt vodních toků či příkopů, posloužit při ochraně svahů proti erozi, zastoupit stříkaný beton při úpravě stavebních jam, anebo ochránit trubní či kabelová vedení.
Betonová tkanina je vyráběna ve formě pásů o šířce 1 m, resp. 1,1 m. Skládá se ze speciální polymerové matrice o síle 5 mm, 8 mm nebo 13 mm, která je vyplněna cementovou směsí. Z rubové strany je matrice kryta vrstvou PVC, lícová strana je tvořena hydrofilní tkanou vrstvou. Po instalaci a ukotvení je dostatečným přídavkem vody aktivována cementová náplň, čímž po vytvrdnutí vznikne kompaktní a pevný povrch s vlastnostmi betonu. Po navlhčení je materiál ještě zhruba dvě hodiny zpracovatelný a po 24 hodinách dosáhne 80 % pevnosti. Podle konkrétních nároků na pevnost a vodotěsnost lze jednotlivé pásy různými způsoby spojovat. Mohou se pokládat s přesahem, spojovat vruty a sponkami, sešívat, lepit tmelem či stavebním lepidlem nebo termicky fixovat po nahřátí vrstvy PVC. K dělení v suchém stavu stačí odlamovací nůž, po vyzrání je potom třeba použít řezné kotouče na beton.
Betonová tkanina je dodávána v balených rolích o váze 60 kg a 70 kg umožňujících ruční manipulaci a v cívkových rolích o váze cca 1,5 t pro strojní pokládku.
Vlastní instalace je jednoduchá a v nejběžnějším případě spočívá v prostém rozvinutí role například do připraveného příkopu. Kotvení může být provedeno pouhým přehrnutím přesahu zeminou na okraji příkopu nebo zemními hřeby. Pro příkopy větších rozměrů je pak použit příslušný počet vzájemně spojených pruhů, případně jsou jednotlivé pruhy kladeny kolmo na směr proudění. Při ochraně svahů proti erozi je postup obdobný. Jednotlivé pruhy se položí s přesahem cca 10 cm a vzájemně se spojí zpravidla vruty, případně se zakotví pomocí zemních hřebů k podkladu. Materiál může posloužit i při sanacích a provizorních opravách za podmínek, které neumožňují použití běžných postupů (těžko přístupný terén, přítomnost vody, omezená doba na realizaci).
Hlavními výhodami betonové tkaniny je zásadní snížení nákladů na dopravu materiálu, výrazná redukce počtu pracovníků a techniky pro instalaci, možnost použití i v nepříznivých povětrnostních podmínkách, absence potřeby bednění, minimalizace vzniku odpadů a konstantní kvalitativní parametry při dodržení podmínek použití. Na konci životnosti, která je odhadována na padesát let, je odstranění materiálu podstatně jednodušší, než v případě klasického betonu.
Betonová tkanina Concrete Canvas je velmi efektivní alternativou k běžně používaným klasickým technologiím a je vhodným materiálem zejména pro aplikace, kde z různých důvodů není jejich použití výhodné.