Železničáři pohrozili stávkou kvůli zdanění režijních jízdenek
Rubrika: 2010
Sedm železničních odborových svazů dnes pohrozilo vyhlášením generální stávky kvůli zdanění zaměstnaneckých výhod, především režijních jízdenek. Informaci přinesl server Tn.cz. Podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejši může protest odvrátit novelizace příslušného zákona ještě během této schůze sněmovny. Termín případné stávky určí odbory v pátek 5. února.
Podle nové úpravy musejí dráhy platit DPH z takzvané ceny obvyklé u režijních jízdenek. Jak ale uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, samy dráhy nevědí, z jaké částky mají DPH platit.
Železničáři platí ročně poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22 000 korun, což je cena roční síťové jízdenky. "Bojíme se, že vysoké zdanění povede ke zvýšení ceny a následně k tlaku na zrušení tohoto benefitu, který nám jako jediný zůstal," řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.
"Prokázání, že DPH bylo odvedeno z ceny obvyklé, závisí na zaměstnavateli," reagoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle Šťáhlavského ale režijní jízdné není benefitem drah ale ministerstva dopravy, které také určuje tarif.
Celkem má "režijku" téměř 200 000 lidí, ačkoliv dráhy mají necelých 30 000 zaměstnanců. Na jízdenku mají totiž nárok i propuštění železničáři, rodinní příslušníci, železniční důchodci nebo zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty.
DPH dráhy nemohou podle Šťáhlavského promítnout do ceny, neboť tarif může změnit pouze ministerstvo dopravy. Mluvčí připustil i teoretickou možnost, že ČD odvedou DPH za všech 200.000 držitelů, ačkoliv nejsou na dráze zaměstnáni. Navíc hrozí, že daň několikanásobně převýší poplatek za "režijku".
Odbory chtějí o problému jednat na úterní tripartitě. Ke stávce chtějí železničáři přizvat všechny odborové organizace a stávku prohlásit za generální. Podle Pejši nejde pouze o jízdenky, ale například také o závodní stravování a další výhody.
Od 1. ledna totiž platí novela zákona o DPH, podle které je základem daně u poskytovaných benefitů běžná cena na trhu a nikoliv zaměstnanecká zvýhodněná. Podle Jakoba jde o implementaci směrnice EU, která však není pro členské státy povinná. "Ministerstvo financí při veškerých projednáváních opakovaně upozorňovalo na skutečnost, že dotyčný paragraf 36a je dobrovolnou implementací směrnice," uvedl Jakob.
Ve sněmovně leží nyní návrh poslance Jiřího Dolejše (KSČM), který zmíněný paragraf ruší.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.