Vývoj trhu v oboru stavebních strojů
Rubrika: Stavební stroje
Vývoj tuzemského stavebnictví pokračuje v sestupném trendu, který započal rokem 2009. Po mnoha letech stavebního boomu, zejména pak v období 2004 – 2008, ztrácejí stavební firmy zásobu práce a vidina změny tohoto trendu v dohledné době není reálná. Propady poptávky po stavebních pracích v řádech desítek procent se týkají všech oborů stavebnictví.
Obdobně sestupnou tendencí procházela i oblast prodeje stavebních strojů, v tuzemském i celoevropském měřítku. Po mimořádně úspěšném roce 2008, kdy se v Evropě odhadem prodalo přes 210 000 stavebních strojů, se prodeje meziročně propadly v některých zemích až o 80 %. Výjimkou nebyla ani Česká republika, kde se v roce 2008 prodalo cca 2 700 nových stavebních strojů a následný meziroční pokles dosáhl téměř 50 %. Přibližně na této úrovni pak trh stagnoval až do loňského roku a ani letošní údaje nenaznačují obrat k lepšímu, spíše naopak.
Z hlediska tržního podílu jednotlivých strojních kategorií lze obecně konstatovat, že zájem ze strany uživatelů byl od roku 2004 zejména o stroje na kolovém podvozku, které umožňují přesun po vlastní ose mezi jednotlivými staveništi, zejména pak v rámci městských aglomerací. Na rozdíl od většiny jiných států EU byl v naší zemi největší zájem o kategorii rypadel-nakladačů, které tvořily přibližně jednu třetinu z celkového počtu prodaných strojů. Tyto vysoce univerzální stroje schopné komplexně obsloužit potřeby většiny stavenišť od hloubení výkopů, přes nakládku materiálu, po rozhrnování sypkých hmot až po manipulaci s břemeny se staly velmi oblíbenými. Přesto však už byla zaznamenána určitá nasycenost tuzemského trhu a zvýšený zájem firem i o další strojní kategorie. Tržní podíl rypadlo-nakladačů tak poklesl z cca 33 % v roce 2007 na necelých 20 % v roce 2011.
Druhou nejprodávanější skupinou posledních šesti let, a tedy i roku 2011, jsou smykem řízené nakladače. Svou pozici si drží díky neustálému zlepšování jejich užitné hodnoty, ať už z hlediska schopnosti provádět s vhodným příslušenstvím rozmanité práce či z výhodného poměru výkonu stroje a pořizovacích nákladů. Jejich tržní podíl se pohybuje v rozmezí cca 25 % v roce 2005 až cca 19 % v roce 2011.
Výrazný vzestup zaznamenala kategorie minirypadel o hmotnosti do 6 tun, která se postupně stala třetí nejprodávanejší skupinou strojů. Z původního tržního podílu cca 6 % v roce 2005 dosáhla v roce 2011 podílu téměř 19 %. Začíná se tak pravděpodobně na tuzemských staveništích prosazovat trend, kdy namísto univerzálního rypadlo-nakladače využívají stavební firmy ve větší míře spíše kombinace minirýpadla a smykem řízeného nakladače. Důvod je zřejmý, a to výrazné snížení provozních nákladů.
Z pohledu procentuálního podílu na celkovém množství prodaných strojů pak již následují tradiční kategorie, jako jsou nakladače, pásová a kolová rýpadla, dozery a další strojní kategorie, které jsou už především v hmotnostních kategoriích nad 12 tun určeny pro plnohodnotné provádění zemních prací na větších staveništích, v náročnějších pracovních podmínkách či těžebním průmyslu.