V ČR bude upraveno 16 nebezpečných železničních přejezdů
Rubrika: Bezpečnost
V České republice bude upraveno 16 vytipovaných železničních přejezdů, které jsou podle statistik nebezpečné. Na nich chce Nadace BESIP provést úpravy, které povedou ke zvýšení bezpečnosti - například vyměnit staré technologie za nové či zlepšit rozhled. Možností je i zrušení některých přejezdů. ČTK to řekl předseda správní rady nadace Petr Šlechta.
"Pokud půjde všechno dobře, do měsíce by se měly začít upravovat," řekl. Nebezpečnými přejezdy jsou podle nadace například v Praze na Zličíně v ulici Za Dolejšákem, v Mělníku v Komenského ulici, v ulici Vikýřová v Šumperku či na trati mezi Králíky a Červenou Vodou. Přesný návrh úprav včetně rozpočtu bude podle Šlechty zveřejněn až později.
Projekt je podle asistenta správní rady Jana Humla rozdělen do dvou částí. První se zabývá odstraněním nedostatků na přejezdech. "Někde je přejezd, který snímá, jestli se vlak přibližuje, jinde je přejezd, který funguje na starých fotočidlech. U toho stačí, aby na čidlo napadalo listí, a blížící se vlak nezjistí," vysvětlil Huml. Podle něj se pak může stát, že se na přejezdu nespustí závory, protože za nepříznivých podmínek není staré čidlo schopné reagovat.
U jiných přejezdů naopak stačí prořezání křovin ke zlepšení výhledových poměrů, které jsou podle Humla přesně stanoveny normou, ale ne vždy jsou dodrženy. Na některých místech se mohou přejezdy i rušit, například na polních cestách.
Druhá část kampaně je zaměřena na prevenci bezpečnosti silničního provozu – vysvětlení a zopakování toho, jak se mají lidé na přejezdu chovat. "Jde o to si uvědomit váhu a brzdnou dráhu vlaku," dodal Huml. Tato část kampaně by se měla uskutečnit ve spolupráci s Českou televizí a rozhlasem.
Nebezpečné přejezdy vytipovala Nadace BESIP na základě nehodovosti, ale i dalších údajů. Potřebné statistiky za poslední tři roky získala nadace od policie, Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC), Drážní inspekce, ale i Dopravní fakulty ČVUT.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.