Unikátní šikmé snímkování využito i při tragédii ve Studénce
Rubrika: Zajímavosti
Unikátní technologii pro pořizování šikmých snímků vyvinula společnost Geodis Brno. Aplikace PixoView umožňuje odměřování horizontálních i vertikálních vzdáleností, ploch a souřadnic bodů na šikmých snímcích. Na rozdíl od klasických svislých snímků, na kterých jsou objekty zobrazeny především půdorysně, poskytují šikmé snímky informaci pořízenou z bočního pohledu. Zobrazené detaily na šikmých snímcích tak vhodně doplňují informace získané z ortofotomap. Šikmé snímkování je plánováno tak, aby každý objekt na terénu byl zobrazen minimálně ze 4 směrů.
Ptám se Marcela Janoše z ostravské pobočky firmy Argus Geo Systém, která produkt nabízí, k čemu je PixoView vhodný? „Na snímcích můžete zjišťovat vzájemné vztahy mezi objekty. Na objektech je díky vysokému rozlišení snímků možno pozorovat detaily. Šikmé snímky lze rovněž využít pro studium podjezdů, portálů tunelů, mimoúrovňových křížení viaduktů a podobně,“ přibližuje výhody.
Jak dále uvádí, systém PixoView lze použít pro snímkování od výšky 300 m a výše bez omezení. Při nejnižší výšce letu se dosahuje rozlišení 0,05 m, ale obvyklé je snímkování z výšek 600 m nad terénem, kde je rozlišení u šikmých snímků v rozsahu od 0,1 do 0,2 m. Pečlivé plánování zaručuje u každého objektu na terénu viditelnost ze 4 stran. Při snímkování s překrytem je většina objektů zaznamenána na podstatně více snímcích.
„8. 8. 2008 jsme pořídili 114 leteckých snímků zachycujících mimořádnou událost u Studénky. Aplikace PixoView představuje velmi zajímavý nástroj pro orientaci znalců a dalších odborníků v množství snímků. Všechny snímky jsou připraveny ke stereoskopickému vyhodnocení, následným vizualizacím a modelování,“ dodal M. Janoš.
Cílem šikmého snímkování je pořídit efektivní a cenově dostupnou dokumentaci, která poskytne komplexní informace o daném území či jevu. V současné době tímto systémem dokumentujeme města v České republice. Nedílnou součástí systému je i dodávka SW aplikace koncovému uživateli, která mu umožní snadnou práci s databází snímků.
The article deals with a unique technology for taking oblique images PixoView, developed by the company Geodis Brno. The application enables measuring of horizontal as well as vertical distances and areas on oblique images. Unlike classic vertical shots, in which the buildings are mostly shown in outline, oblique photographs provide information from a sideways perspective. Details shown on oblique photographs are also an ideal means of supplementing information acquired from orthophotomaps. Oblique photography is planned in such a way that each building on the terrain is displayed from at least 4 directions.