Tři čtvrtiny projektových kanceláří očekávají letos více práce i vyšší tržby
Rubrika: Zajímavosti
Objem projektových prací vzroste letos v průměru o 5,6 procenta. Větší objem práce přitom očekávají zejména společnosti zaměřené na pozemní stavby. Zároveň také ředitelé projektových kanceláří očekávají růst svých tržeb, a to i v dlouhodobém horizontu. Kapacity firem jsou v současné chvíli naplněné až na 94 procent a zakázky mají nasmlouvané na půl roku dopředu. Vyplývá ze Studie projektových společností 2016, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research ve spolupráci se společností Graitec.
Sektor projektových prací dále poroste. „Ředitelé projektových společností očekávají, že v roce 2016 vzroste objem práce v průměru o 5,6 procenta, přičemž růst sektoru predikuje 81 procent firem,“ prezentuje výsledky výzkumu Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. Větší objem prací přitom v letošním roce očekávají zejména společnosti zaměřené na pozemní výstavbu, které podle výsledků nejnovější Studie projektových společností 2016 vypracují o 6,7 procenta projektů více. Pozitivní vývoj očekávají i firmy zaměřené na inženýrské stavby, které ale ve srovnání s jejich kolegy z pozemního stavitelství předpokládají jen zhruba poloviční (2,7 procenta) nárůst objemu zakázek. Zatímco mezi projektanty specializujícími se na pozemní stavby očekává růst 85 procent společností, u projektantů z inženýrských staveb jsou to dvě třetiny firem (65 procent).
Dařit by se mělo také v roce 2017, kdy sektor projektových prací poroste o další 3,1 procenta. Kladný vývoj ve srovnání s letošním rokem však predikují jen dvě třetiny firem (66 procent). Ředitelé společností z oboru pozemních staveb přitom hovořili o růstu 2,8 procenta, přední představitelé firem z oboru inženýrského stavitelství pak o růstu 3,8 procenta. „Trh projektových prací by měl i v příštím roce pokračovat v růstu, který by měl být pozitivně ovlivněn jak v oblasti veřejných zakázek, tak i u privátní klientely. Realizace projektových prací bude mít signifikantní vliv na situaci ve stavebním sektoru jako celku, a to především u liniových staveb. Pozitivní vývoj projektových prací vytvoří rámec pro opětovné nastartování stavebních zakázek na nadcházející časové období,“ nastiňuje vývoj Jan Lidral, Marketing Manager Central Europe, TAKENAKA EUROPE. „Očekáváme, že trh bude dále růst, že poptávka bude vyšší. Je to dáno rozpočtovými možnostmi státu a jeho proinvestiční politikou ve vazbě na evropské operační programy u státních investic, a vůlí státu financovat z rozpočtu SFDI také silniční síť v majetku krajů,“ přidává svůj pohled Martin Höfler, ředitel, PUDIS, a. s.
Spolu s objemem práce porostou také tržby společností, což potvrdilo osm z deseti (79 procent) ředitelů projektových kanceláří. Růst tržeb bude ale menší, než růst objemu zakázek. V průměru tak budou v roce 2016 tržby firem vyšší o 4,4 procenta, přičemž rychleji porostou tržby společností zaměřených na pozemní výstavbu, a to o 4,9 procenta. Ředitelé firem zaměřených na inženýrskou výstavbu očekávají tržby vyšší o 3,2 procenta. Další růst tržeb je očekáván také v roce 2017, a to v průměru o 2,7 procenta. „V letošním roce předpokládáme nárůst tržeb cca o 20 procent především v dopravním segmentu. U pozemního stavitelství se tržby snížily, ale máme v rozpracovanosti velké množství projektů, které se fakturačně projeví v příštím roce. V roce 2017 očekáváme nárůst kolem 10 procent,“ predikuje Lubor Hoďánek, generální ředitel, VPÚ DECO PRAHA, a. s. „V oblasti vodního hospodářství v ČR vnímáme stagnaci objemu projektových prací způsobenou mnoha faktory, zejména u středně velkých a větších projektů. Dále vnímáme lehký nárůst u menších projektů. Tomuto trendu se budou přizpůsobovat i naše tržby,“ shrnuje situaci Milan Moravec, předseda představenstva a generální ředitel, Sweco Hydroprojekt, a. s.
Více než třetina projektových společností (37 procent) zároveň předpokládá zvýšení ziskovosti svých zakázek. Paradoxně, navzdory nižšímu očekávanému růstu sektoru i tržeb, predikují vyšší ziskovost zakázek ředitelé projektových kanceláří zaměřených na inženýrskou výstavbu (41 procent). Marže v roce 2016 klesnou jen desetině (12 procentům) společností. V roce příštím pak větší tržby očekává třetina (33 procent) ředitelů. Necelá desetina firem (9 procent) naopak předpokládá pokles marží svých zakázek. Na tomto dlouhodobém vývoji se shodují společnosti napříč celým sektorem. „Ano, došlo k pozitivnímu posunu v ziskovosti zakázek. Řada investorů, ať soukromých či veřejných, už ví, že mantra nejnižší ceny projektových prací bývá často velmi drahým řešením, a dají spíše na reference, zkušenosti, stabilitu týmu, atd. Postupně se nám daří zvolna narovnávat ceny, které nesmyslně poslala dolu krize minulých let, a stejně tak cenově nesmyslné nabídky některých kolegů,“ tvrdí Aleš Krtička, jednatel, architekt, ATELIER TSUNAMI, s. r. o.
Kapacity projektových společností byly v době provádění výzkumu, tedy v srpnu 2016, vytížené na 94 procent. Vytížení kapacit projektových kanceláří přitom stoupá pravidelně již od roku 2011, tedy za dobu sledování sektoru. Na výše uvedeném procentu vytížení kapacit se v průběhu výzkumu shodly společnosti napříč celým sektorem. „Kapacit máme dostatek. Spíše se soustřeďujeme na posilování kapacit pro nové segmenty a na přijímání technicky a jazykově vybavených pracovníků, a to i cizinců. Především odmítáme zakázky špatně připravené, nebo rizikové z hlediska technického a cenového,“ přibližuje situaci ve firmě Milan Moravec, předseda představenstva a generální ředitel, Sweco Hydroprojekt, a. s. „Aktuálně máme naše kapacity vytížené na sto procent a řešíme jejich mírné posilování. Větší problémy ale pozorujeme u našich subdodavatelů – specialistů,“ dodává Petr Ščurkevič, ředitel divize Projekce pozemních staveb, K4, a. s.
Ředitelé projektových firem také potvrdili, že mají v současné době nasmlouvané zakázky na půl roku (5,8 měsíce) dopředu. Ve srovnatelném období roku 2015 měly přitom firmy zásobník práce plnější, a to na období 6,3 měsíce. Horší byla naopak situace v roce 2014, kdy projektanti měli nasmlouvanou práci jen na 4,7 měsíce dopředu. „Těší nás spolupráce se společností CEEC Research a jsme rovněž potěšeni, že největší tuzemský stavební veletrh FOR ARCH může opět po roce přivítat na půdě výstaviště PVA EXPO PRAHA Konferenci ředitelů projektových společností. Tato konference plynule navazuje na zahájení veletrhů, kterého se mimo jiné zúčastní i Andrej Babiš, ministr financí ČR, Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR a Richard Brabec, ministr životního prostředí ČR,“ uzavírá Martin František Přívětivý, ředitel mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.
Studii projektových společností 2016 najdete na: www.ceec.eu.