Trendem je ekonomie provozu stavebních strojů
Rubrika: Stavební stroje
Strmý propad stavebnictví v posledních třech letech zasáhl i prodej a půjčování stavebních strojů. O vývoji trhu, změnách v chování zákazníků a dalších podrobnostech jsme hovořili s předsedou Sdružení dovozců stavebních strojů Ing. Františkem Novotným.
Jak se za posledních pět let vyvíjela poptávka po stavebních strojích v Česku ve srovnání s Evropou?
V roce 2008 byl zaznamenán v ČR dosud největší prodej stavebních strojů ve výši 2700 nových strojů. V porovnání s tímto rokem lze předpokládat v letošním roce pokles o cca 55 %. V tomto období byl pokles ve východní Evropě v některých zemích až 85 %! (Rumunsko, Bulharsko, země bývalé Jugoslávie) V zemích střední a západní Evropy byl pokles v průměru asi 35 %. Výjimečný pokles prodeje z tohoto regionu byl ve Španělsku, Portugalsku a Irsku, kde pokles přesáhl 60 %. Absolutní výjimkou je Polsko, kde je zaznamenán trvalý růst stavebního trhu a tedy i prodeje strojů. Otázkou je vývoj prodeje v příštím období. Zatímco ve většině zemí západní Evropy, severských zemí ale i ve východoevropském regionu dochází k mírnému růstu prodeje, v ČR ale i Slovensku a Maďarsku je očekávána tendence stagnace nebo ještě dalšího poklesu.
Jakým způsobem se dá vyrovnat s poklesem zakázek a tlakem na nízké ceny?
Dovozci stavebních strojů v ČR samozřejmě musí reagovat na tento dramatický propad prodeje. Průvodním znakem je i pokles prodejních cen, což ještě snižuje rentabilitu obchodu se stavební technikou. U některých prodejců se o rentabilitě nedá hovořit. Vyrovnat se s touto skutečností je v podstatě stejné jako u jiných firem. Snižování nákladů, vysoká produktivita, hledání nových forem nabídky pro zákazníky a tak dále. Z logiky poklesu stavební produkce a hlavně zakázky na stavební práce se zvětšuje objem pronájmu stavební techniky vůči prodeji.
Změnila se poptávka po různých kategoriích stavebních strojů?
Toto je, myslím, detailněji uvedeno v přiloženém článku. Snad lze jenom dodat, že přechod od populárních rypadel-nakladačů na jednoúčelové stroje je trendem směrem především k německému trhu, ale i stavu používání typů strojů v dalších západních zemích. To samé se týká růstu prodeje minirypadel. Mírný pokles zaznamenal podíl prodeje smykem řízených nakladačů, přesto je tento 19% podíl jeden z nejvyšších právě v ČR.
Využívají stavební společnosti více leasing při nákupu nových strojů oproti platbě cash?
Platba formou leasingu se výrazně snížila, dříve činil podíl 70 – 80 %, dnes se pohybuje okolo 15 – 20 %. Hlavní příčinou je zřejmě situace ve stavebnictví, kdy stavebním společnostem razantně poklesly zisky, dokonce u některých se jedná o záporná čísla. Pak tedy není nutné využívat leasingů z pohledu snížení daňových základů.
Jaké jsou trendy v technologiích stavebních strojů?
Pokud se týká technických možností vlastních pracovních výkonů strojů, tam jsou možnosti už omezené. Hlavní trendy se v současné době zaměřují na ekonomii provozu strojů – snadné a účelné ovládání, vyšší provozní spolehlivost, snižování spotřeby, monitoring poruch a tím snížení servisní náročnosti a další. Druhým trendem je ergonomie znamenající zvýšení výkonu obsluhy strojů, výbava kabin, logika ovládání, výhledy z kabin atd. Třetím trendem je ochrana životního prostředí. Především spalovací motory splňující limity EU stupně III A/Trier 3 a III B/Trier 4. Dále se jedná o snižování hlučnosti, vibrací, bio náplně provozních kapalin a další.
Jak může firmám pomoci sdružení?
Sdružení dovozců stavebních strojů, tedy SDSS, má členskou základnu prezentující cca 90% dovozu stavebních strojů do ČR. Firmy mohou buď přímým kontaktem, nebo na webových stránkách sdružení sdss@sdss.cz obdržet prakticky kompletní penzum informací, které by jim mělo pomoci při nákupu a provozu strojů. Jedná se tedy o informace o dovozcích, podmínkách nákupu, otázky financování a pojištění, široké informace o stavebnictví (SDSS je členem Svazu podnikatelů ve stavebnictví), dále o technických prohlídkách, zákonech, předpisech a dalších. Cílem SDSS je co nejucelenější přehled a podpora k vytvoření zdravých konkurenčních podmínek a pomoc při obchodování se stavební technikou.