Silničáři se sjeli v Pardubicích na osmém ročníku Mezinárodního silničního veletrhu
Rubrika: 2009
Vyměnit si zkušenosti, získat přehled o novinkách v oblasti silničního hospodářství, dát o sobě vědět a získat zákazníky, to je hlavní poslání tradičního mezinárodního Silničního veletrhu. Jeho už osmý ročník se v areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje uskutečnil v pátek 11. září 2009. Svého druhu ojedinělou akci navštívil letos také ministr dopravy Gustáv Slamečka, mezi dalšími hosty byl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Jaroslav Krauter a nechyběli ani představitelé Pardubického kraje, náměstci hejtmana Roman Línek a Jan Tichý.
Silniční veletrh si od doby svého vzniku získal značné renomé. Termín jeho konání mají dlouho dopředu zaškrtnutý v diáři nejenom silničáři a představitelé firem podnikajících v tomto oboru, ale také třeba zástupci samospráv, kteří se o komunikace musejí starat a kontakt se silničním hospodářstvím je pro ně velice důležitý. Velký význam Mezinárodního silničního veletrhu vnímají i osobnosti, pod jejichž záštitou se veletrh koná. Letošní osmý ročník zaštítil ministr dopravy ČR Gustáv Slamečka, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za oblast dopravy, dopravní obslužnost a investice Jan Tichý a v neposlední řadě také ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Jaroslav Krauter.
„Silniční veletrh je zajímavý a významný především tím, že se na něm představí a prezentují firmy, které nějakým způsobem podnikají v silniční dopravě a samozřejmě také investoři nabízející různé možnosti, které v silniční dopravě aktuálně existují,“ říká hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a dodává: „Z našeho pohledu je to opravdu významné, protože se v rámci kraje mají realizovat nejen ty důležité dopravní stavby jako je například R35 a R43, ale po opravě a modernizaci volá také celá řada menších krajských komunikací.“
Na jeho slova navazuje i náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý, který má v kraji na starosti dopravu, dopravní obslužnost a investice. Podle Tichého je veletrh důležitým setkáním silničářů, kteří si právě tady mohou vyměňovat potřebné zkušenosti a seznámit se s moderní technikou. „Veletrhu se běžně zúčastňují i zástupci Státního fondu dopravní infrastruktury. Silničáři se tam mohou s těmito lidmi poznat a mají možnost s nimi spoustu věcí konzultovat. Letošní ročník je o to zajímavější, že na něj přijelo hned několik významných osobností oboru. Kromě ředitele SFDI to letos je například i ministr dopravy Gustáv Slamečka,“ konstatuje náměstek hejtmana Jan Tichý.
Zmíněný ministr dopravy Gustáv Slamečka, který mezinárodní Silniční veletrh nejenom zaštítil, ale osobně se ho zúčastnil, tuto ojedinělou akci svého druhu velmi oceňuje. Svědčí o tom i jeho slova. „Bylo mi ctí přijmout záštitu nad Mezinárodním silničním veletrhem 2009, a to především proto, že se koná v Pardubickém kraji. Tedy v kraji, který má přesnou představu o tom, jak by měla vypadat jeho dopravní infrastruktura. V kraji, kde odpovědní dopravě rozumí a přemýšlejí o ní,“ řekl ve svém vystoupení ministr dopravy Slamečka.
Osmý ročník Mezinárodního silničního veletrhu přivítal v areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje několik desítek vystavovatelů, kteří prezentovali silniční techniku, stavební stroje, nejmodernější technologie silničního hospodářství, dopravní značení, komunální techniku, nákladní automobily a řadu dalších produktů. V Pardubicích se představilo mnoho novinek, které návštěvníci viděli nejenom na stáncích ve statických ukázkách, ale seznámili se s nimi také prostředictvím ukázek práce.
Pro obvyklých několik stovek návštěvníků veletrhu byl připraven také doprovodný program. V rámci něj se, stejně jako na předchozích ročnících, představil Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje, který předvedl takzvaný Kontejner nouzového přežití, k vidění byl také vyprošťovací jeřáb a cisternová automobilová stříkačka. Také v letošním roce připravili organizátoři malý exkurz do historie oboru silničního hospodářství. Ten zprostředkovalo historické nákladní vozidlo Škoda 706, dobový traktor a původní dřevěný ruční cestářský dvoukolák z počátků dvacátého století.