Reakce na článek Ing. Lucie Krejčí: Přejímka hutního materiálu dle TKP 19.A
Rubrika: Materiály
Respektuji svobodu názoru a oceňuji diskuzi, kterou se snaží rozvířit odborný časopis Konstrukce, stejně tak i možnost sdělení připomínek k předpisům, kde jsem uvedena za kolektiv autorů. V úvodu pouze na vysvětlení…, vždy je na zadní straně předpisu TKP uveden zpracovatel kapitoly a redakční rada, ti jsou autory předpisu.
K článku Přejímka hutního materiálu podle TKP 19.A mám technický komentář k těmto citacím:
- str. 7, cituji: „U průkazních zkoušek materiálů není zcela jasně uvedeno, jaké laboratoře tyto zkoušky mohou provádět,“ konec citace. Odpověď: Tento problém řeší TKP kapitola 1 Všeobecně. Je třeba znát i související předpisy, především základní ustanovení a názvosloví, nikoliv pouze oddělené kapitoly, viz také nepochopení rozdílu v termínu průkazní a kontrolní zkoušky, str. 7 a celé metodiky koupě hutního materiálu ze skladových zásob (čl. 19.A.4.5.2.1, TKP 19.A).
- str. 8, cituji: „Jestliže se neprovede tryskání plechů u výrobce plechů, mohou nastat komplikace s potvrzením inspekčních certifikátů 3.2, …,“ konec citace. Odpověď: To opravdu mohou nastat problémy, otázka je, jak mohou výrobci plechů a zástupci odběratelů vystavit inspekční certifikát 3.2, když povrch plechu kryjí okuje. Kontrola probíhá tak, že se vizuálně hodnotí povrch a zjištěné indikace se porovnají s citovaným standardem. Pokud nemohu povrch ocelového výrobku vyhodnotit, nemohu vystavit doklad. Jedná se tedy o vědomý podvod při jeho vystavení.
Jako zpracovatel kapitoly 19 TKP opakovaně nabízím konzultace a výklad předpisu zdarma. Pokud má někdo opravdu zájem o technický výklad, tak mě může kdykoliv kontaktovat. Ráda bych také poznamenala, že Ing. Lucie Krejčí prováděla přejímky plechů poprvé a v rámci telefonických i osobních konzultací jsem jí předala velké množství doplňujících informací, včetně celé metodiky a formulářů protokolů pro přejímky plechů. Je však zřejmé, že pro provádění přejímek ocelových výrobků je třeba mít také víceleté praktické zkušenosti…
V současné době zpracovávám pro ŘSD ČR výklad TKP 19.A článku, 19.A.4, kde bude podrobně popsán celý proces přejímek. Proces přejímek však předpokládá odbornou kvalifikaci zástupců objednatele a minimální praxi. To bude řešit nově revidovaný předpis (metodický pokyn) MP Výkon stavebního dozoru na stavbách (PK 5/06 Pragoprojekt, revize 2009), který tyto požadavky stanoví.
Závěr článku neodpovídá jeho obsahu a je vytržený ze souvislostí, cituji: „Je nutné si uvědomit, že podmínky TKP 19.A však nemusí na úkor zvýšení ceny, vždy zvýšit kvalitu stavby,“ konec citace. Je tedy nedůstojným závěrem jinak kvalitního příspěvku k přejímkám hutního materiálu, který bych však nenazvala předložením metodiky, ale spíše osobním komentářem k vybraným problémům při přejímkách plechů.
Související články
- Přejímka hutního materiálu dle TKP (7.1.2010)