Nebezpečný přechod u liberecké školy se dočkal rekonstrukce
Rubrika: Bezpečnost
Nebezpečný přechod pro chodce v Broumovské ulici v Liberci se dočkal rekonstrukce. Místo, kde denně přechází desítky dětí z nedaleké školy a školky, by nyní již mělo být bezpečné. Oprava a instalace nových bezpečnostních prvků stála 330 000 korun, řekl dnes ČTK Ladislav Cvrkal z firmy 3M, jež projekt financovala. Město zaplatilo pouze noční osvětlení přechodu.
Místo nebylo vybráno náhodou. V roce 2006 na něm auto srazilo žáka základní školy, který nehodu nepřežil. Kromě toho se v Broumovské stalo dalších 12 nehod, jedna si vyžádala těžké zranění. "Byla zpracována studie, která zkoumala několik vybraných lokalit v celém kraji. Právě Broumovská se ukázala jako nejkritičtější místo," řekl Vladislav Rozsypal z firmy EDIP, která se zabývá dopravním inženýrstvím.
K přechodu byly během opravy instalovány dva radary informující řidiče o aktuální rychlosti, příčný zpomalovací práh a speciální noční osvětlení, které přechod zvýrazní bílým světlem.
Radary začaly u přechodu fungovat již v úterý v 10:00 a měření ukončené v 17:00 potvrdilo, že místo by se mělo stát výrazně bezpečnějším. "Je tam povolená rychlost 30 kilometrů za hodinu, ale v úterý tam auta průměrně jezdila jen 29 kilometrů za hodinu. To je výborný výsledek, protože řada řidičů je v tom místě schopná jet i sedmdesátkou," dodal Cvrkal.
V úterý byl také slavnostně otevřen přechod na silnici III. třídy před budovou Základní a mateřské školy v Nové Vsi nad Nisou. Projekt stál třikrát více než ten liberecký, jeho cena je zhruba milion korun. Platil ho Liberecký kraj. Přechod byl doplněn nasvětlením, postaven byl i chodník a několik parkovacích míst.
V roce 2009 se stalo 3 663 nehod, jejichž účastníkem byl chodec. Zahynulo při nich 161 lidí. Ředitelství služby dopravní policie se loni zabývalo stavem přechodů, odhalilo více než 5 500 nedostatků a navrhlo zrušení 500 přechodů pro hrubé nedodržení stanovených norem.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.