Konference a výstava NEAT: Nová tvář trans-alpské železniční dopravy s patním tunelem Gotthard
Rubrika: 2013
Švýcarské velvyslanectví a Fakulta dopravní si vás dovolují pozvat dne 21.3.2013 od 13:00 hodin na mezinárodní konferenci a tematickou výstavu, na které bude české odborné veřejnosti představen nový železniční trans-alpský tunel Gotthard. Konference proběhne v Ballingově sále v prostorách NTK, výstavu bude možno shlédnout až do 5.4.2013 ve foyer NTK. Tato akce je součástí multižánrového programu Švýcarského velvyslanectví v Praze s názvem „Švýcarské jaro“ a oslav 20 let Fakulty dopravní, ČVUT v Praze.
Pod horským masivem Gotthard se buduje nová dopravní cesta přes švýcarské Alpy. Nové železniční spojení povede z Altdorfu do Lugana a nabídne tak zcela novou alternativu přepravy po železnici. Výhodami v osobní přepravě budou lepší spojení a kratší cestovní doba. Švýcarsko dlouhodobě usiluje o ekologicky kompatibilní, efektivní a financovatelnou dopravní politiku. Ta zahrnuje modernizaci železniční infrastruktury a integraci do evropské vysokorychlostní sítě. Přesun přepravy ze silnice na železnici ochrání citlivý alpský region i jeho zatížené životní prostředí před stále rostoucím provozem. Výstavbou nového železničního spojení přes Alpy (NRLA) vznikne rychlé a efektivní železniční spojení. Jeho srdcem budou patní tunely pod Gotthardem a Ceneri. Gotthardský patní tunel bude nejdelším železničním tunelem na světě a jeho uvedení do provozu se plánuje na závěr roku 2016. Patní tunel Ceneri bude zprovozněn na konci roku 2019.
V rámci konference zazní zajímavé odborné přednášky o patním tunelu Gothard – jeho výstavbě i očekávaném přínosu k rozvoji dopravy v evropském regionu. Druhým nosným tématem konference je historie, současnost a další rozvoj železniční dopravy v ČR se zaměřením na železniční tunely. V závěru konference proběhne odborný diskusní panel, který mohou využít všichni účastníci konference. Tematická výstava v prostorách NTK poutavými exponáty přiblíží výstavbu Gotthardského patního tunelu a jeho předpokládaný environmentální přínos.
V případě vašeho zájmu o účast na konferenci se prosím zaregistrujte na adrese: http://akce.fd.cvut.cz/neat/, kde naleznete i detailní informace o akci. Dále je možno navštívit stránky Švýcarského jara: http://mojesvycarsko.com/clanek/645-svycarske-jaro nebo Fakulty dopravní: http://akce.fd.cvut.cz/.
Na akci jsou zváni jak odborníci, novináři, tak i široká veřejnost. Akreditace není nutná, pouze registrace na výše uvedeném odkazu.
Program konference:
13:00 – 13:30 Registrace účastníků konference
13:30 – 13:50 Přivítání účastníků, zahájení konference, André Regli, velvyslanec Švýcarska v České republice, zástupce Ministerstva dopravy České republiky, Prof. Miroslav Svítek, děkan ČVUT v Praze Fakulty dopravní
13:50 – 14:35 Nejdelší železniční tunel na světě jako centrální prvek udržitelné dopravní politiky, Renzo Simoni, CEO, Alptransit AG
14:35 – 14:45 Projekce filmu NEAT
14:45 – 15:15 coffee break
15:15 – 15:30 Aspekty udržitelné dopravy, Petr J. Kalaš, česko-švýcarský expert na problematiku životního prostředí
15:30 – 15:45 Gotthardský tunel – dopravní stavba století, řešení společnosti Sika, Milan Jašek, Projektový manažer SIKA CZ, s.r.o.
15:45 – 16:15 Historie a současnost železničních tunelů v ČR, Libor Mařík, vedoucí oddělení geotechniky a podzemních staveb, IKP Consulting Engineers, s.r.o.
16:15 – 16:45 Aktuální projekty v železniční dopravě v ČR, Luděk Sosna, ředitel odboru strategie, Ministerstvo dopravy České republiky
16:45 – 17:30 Panelová diskuse, Moderátor, panelisté a diskusní témata budou upřesněny, dotazy tisku
17:30 – 18:30 Slavnostní otevření výstavy NEAT, Úvodní slova přednesou Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny a André Regli, velvyslanec Švýcarska v ČR
Program bude pokračovat vystoupením souboru alphornistů ze St. Moritz spojený s občerstvením ve švýcarském stylu.