IV. tranzitní železniční koridor, úsek Doubí u Tábora – Tábor – anketa
Rubrika: Zajímavosti
ANKETA s představiteli dotčených území: měst TÁBOR a PLANÁ NAD LUŽNICÍ
1. Jaký význam má pro Vaše město dokončení části IV. tranzitního koridoru?
2. Můžete pohovořit o průběhu realizace stavby? Jaké jste zaznamenali přínosy a jaká negativa v rámci výstavby?
3. Jsou občané Vašeho města spokojeni s výsledkem?
Ing. Hana Randová, starostka města Tábor
ad 1) Význam modernizace IV. železničního koridoru se plně promítne do podoby cestování po železnici po celkovém dokončení modernizace koridoru na jihu Čech. Cestování se stane bezpečnějším, rychlejším, modernějším a teprve tehdy všichni pocítíme přínos realizované dílčí etapy.
V současnosti realizovanou etapu nejvíce vnímají obyvatelé podél zrekonstruované trati – došlo ke zdvoukolejnění celého úseku, byly vybudovány nové zabezpečené přejezdy a okolo trati vyrostly protihlukové stěny. Cestující pozitivně vnímají proměnu nádraží a nástupišť v Táboře. Ve velmi krátké době byl vystavěn nový most přes vlakové nádraží, který společně s prodlouženým podchodem pod nádražím umožňuje pohodlný přístup do oblasti Nového města.
ad 2) Stavba probíhala městem a dotýkala se jeho centra. V rámci tak rozsáhlé realizace se musí počítat s tím, že dochází ke zhoršení pohody obyvatel města – uzavírky komunikací, zvýšení v dopravní zátěži města, k obtěžování pracemi a hlukem. Největší obavy jsem měla jak z dočasných či úplných uzavírek na hlavních dopravních tazích v úseku křižovatky pod novým hřbitovem, tak v oblasti Černých mostů. Snažili jsme se společně se zhotovitelem stavby průběžně o těchto omezeních informovat Táboráky i dopravce. A vyplatilo se to. Se všemi negativními aspekty stavby se Táboráci vyrovnali dobře.
Pro mne osobně byla unikátním zážitkem výměna mostovky u Nového hřbitova. A nebyla jsem jediná, kdo si takovou příležitost nenechal ujít. Problémy, které souvisely s výstavbou, jsou zapomenuty. Rozhodující pro nás všechny je výsledek. Zhotovitelům patří poděkování za odvedenou práci.
ad 3) Bylo by vhodné, zeptat se jich samotných… Ale v souvislosti s modernizací IV. železničního koridoru máme v Táboře tři nové mosty – u Nového hřbitova, prostřední „Černý most“ a nad nádražím se klene zbrusu nové přemostění. Na Kopečku k přechodu kolejiště vyrostla moderní bezbariérová lávka. Podařilo se rovněž vybudovat železniční zastávku U Čápova dvora, která je již téměř rok v provozu. Také soudím, že se rekonstrukce táborského nádraží povedla. Mnozí z nás se těší na dokončení modernizace koridoru na jihu Čech, aby mohli tuto alternativní dopravu plně využívat, a to bez dopravních omezení či výluk na trati. Očekáváme pak podstatné zrychlení vlakových spojení na Prahu i do Českých Budějovic.
Ing. Jiří Šimánek, starosta města Planá nad Lužnicí
ad 1) Planou nad Lužnicí protínají silnice E55 a IV. železniční koridor. Výstavbou dálnice D3, která odvede podstatnou část automobilové dopravy mimo město, dojde k zásadnímu zlepšení životních podmínek všech obyvatel i návštěvníků Plané nad Lužnicí. Realizace části IV. železničního koridoru žádný podobný efekt pro město nepřináší. Snad jen opravu nádražní budovy včetně nástupiště a podchodů k nim – což má samozřejmě dopad na zvýšení bezpečnosti.
ad 2) Vlastní realizace stavby probíhala velice rychle. Ke zpomalení došlo až při dokončovacích pracích. Dopady stavby po dobu výstavby byly obdobné jako při jiných stavebních akcích. Došlo ke zvýšení hluku, prašnosti v části města a dopravní nekázni některých subdodavatelských firem. To se projevovalo například tím, že velké nákladní automobily jezdily tam, kde neměly a kam se občas nevešly apod.
ad 3) Občané města hodnotí stavbu ze dvou hledisek. Pozitivní je jistě snížení hluku díky novým kolejím a protihlukové stěně. Na druhou stranu je protihluková stěna vnímána občany velice negativně, neboť rozděluje město na dvě části – „PŘED ZDÍ“ a „ZA ZDÍ“. Největším negativním dopadem je uzavření železničního přejezdu včetně vybudování ne příliš „šťastného“ podchodu, který je vinou svého provedení hodnocen občany velice negativně.
Vybudování podjezdu IV. železničního koridoru novou komunikací v severní části města a následně kruhové křižovatky zcela nenahradilo zrušení železničního přejezdu. Tento kruhový objezd dopravu v Plané nad Lužnicí ještě zpomalil. Na druhé straně přineslo jeho vybudování, díky tomuto zpomalení dopravy, zvýšení bezpečnosti.