Hydraulika a její údržba ve stavebnictví
Rubrika: Stavební stroje
Hydraulika je dlouhou řadu let běžnou součástí techniky, se kterou se ve stavebnictví setkáváme. Společnost MTEK s. r. o. se věnuje problematice jejího využití především v mostním stavitelství. Realizace řady staveb by bez použití hydrauliky nebyla prakticky možná. Počínaje drobnými opravami mostů, jako jsou například výměny či repase mostních ložisek, až po výsuny nebo příčné zásuny nosných konstrukcí.
Hydraulika potřebuje, jako každá technika – a to zejména v náročném prostředí stavby, pravidelnou údržbu, aby bylo možné garantovat její spolehlivou funkci. To ovšem bývá ve stavebnictví značný problém. Lze říci, že ve většině případů je údržba této techniky uskutečňována nedostatečně a často je pak nutné provádět její výměnu. Technika jednotlivých výrobců má svá specifika, ovšem základní podmínky pro údržbu jsou stejné. Výrobci stavební hydrauliky většinou vycházejí ze skutečnosti, že tato technika zpravidla nevykonává velký počet pracovních zdvihů a některé její typy je třeba považovat přímo za spotřební materiál. To dokládá použití náhražkových materiálů uvnitř válců jako třeba teflonu nebo nahrazování tvrdochromu na pístu niklováním. Ovšem je třeba uvést, že i tato technika může při vhodném způsobu využití řadu let plnit spolehlivě svou funkci. Podstatné je znát její limity nasazení a pravidelně provádět údržbu.
Základem každého hydraulického okruhu je zdroj tlaku – hydraulický agregát, který kromě vlastního čerpadla a nádrže obsahuje i další příslušenství, jako jsou ventily a filtry. Stavební hydraulika je zpravidla vysokotlaká. Tlak je nejčastěji 70 MPa. Používaná čerpadla jsou pístová. Základem pravidelné údržby agregátu je výměna oleje. Používají se běžné minerální oleje. Někteří výrobci dodávají vlastní olej, který ovšem kromě nízkého množství aditiv obsahuje pouze barvivo. V Česku není příliš rozšířené používání ekologických olejů, ovšem na jih od nás, v Rakousku, je jejich použití pravidlem. Tyto oleje mají zhruba dvakrát rychlejší odbouratelnost v přírodě, ovšem zpravidla horší mazací schopnost a nelze je použít současně s pryžovým těsněním. Pryž je ekologickým olejem velmi rychle degradována. Je proto nezbytné používat kvalitnější a výrazně dražší těsnicí materiály v celém okruhu – u ventilů, rychlospojek a samozřejmě hydraulických válců.
Kromě výměny oleje je rovněž potřebná i filtrace hydraulického agregátu. Četnost výměny olejové náplně závisí na intenzitě používání agregátu a prostředí, ve kterém se nachází. Do oleje se „dýcháním“ nádrže postupně dostává vlhkost a ten následně ztrácí mazací schopnost a další parametry. Pokud máme agregát umístěn trvale ve venkovním prostředí (např. jako součást betonážních vozíků nebo výsuvné skruže), lze říci, že minimální perioda výměny oleje je 1/2 roku. S výměnou je třeba zároveň provést i vyčištění nádrže, kde lze zpravidla kromě kalu najít i hrubé nečistoty. Provádění servisu na stavbě není z tohoto důvodu vhodné. Nejhorším nepřítelem hydrauliky na stavbách je písek, který se může do systému postupně dostat přes rychlospojky. Písek může v hydraulickém okruhu zničit veškeré prvky včetně čerpadla. Co je ovšem daleko nebezpečnější – může znemožnit funkci ventilů, a to i pojišťovacích, což je opravdu kritické.
Při zapojování hydraulického okruhu, tedy i při zapojování rychlospojek, je nutné důsledně dodržovat čistotu. Hydraulické válce nebo jak se častěji ve stavebnictví používá – lisy, jsou oproti těm, které se používají ve strojírenství konstrukčně jednodušší. Je to dáno řadou důvodů. Množství zdvihů, které vykonají je významně nižší a i rychlosti pohybu jsou řádově nižší (za normálních podmínek). Vyšší tlak, na který jsou konstruovány, pak nehraje tak zásadní roli. Konstrukce válců umožňuje až na výjimky jednoduchou výměnu těsnění, které má životnost několika stovek zdvihů. Pokud používáme lisy s aretační maticí, tedy se závitem na pístu, kde není konstrukčně možné instalovat kvalitní stírací kroužky, není na škodu provést jejich demontáž, vyčištění a kontrolu nebo výměnu těsnění po každé i krátkodobé akci. Lisy dvojčinné, ať již duté nebo s plným pístem, jsou naopak proti vniknutí nečistot značně odolné. U této druhé skupiny válců je často i po dvou letech pravidelného používání vnitřek válce bez nečistot. Na základě našich zkušeností je vhodné provést kontrolu těsnění válců a jejich stavu také s periodou alespoň 1/2 roku, pokud jsou pravidelně používány.
Častější než kompletní opotřebení těsnění je jeho zničení v důsledku tlakového rázu, nečistoty nebo při překročení maximálního zdvihu. Pokud pozorujeme rovněž minimální úniky oleje v hydraulickém obvodu, je třeba na toto zjištění reagovat, abychom předešli závažnějším problémům. S ohledem na tlaky a síly, s jakými stavební hydraulika pracuje, je zřejmé, že servis by měl být prováděn odbornou firmou.
Hydraulic system and its maintenance in civil engineering
Hydraulic system, just like any other technology especially in site surroundings, requires regular maintenance in order to be able to guarantee its reliable functioning – whether we are talking about hydraulic unit containing not only own pump and tank but also additional accessories, such as valves and filters, or hydraulic cylinders (presses). With regard to pressures and forces used in construction hydraulics it is obvious that the service should be done by a professional company.