„Výstava JAK SE TVOŘÍ MĚSTO mapuje jedno z nejúchvatnějších období v lidské historii“
Rubrika: Zajímavosti
tvrdí v rozhovoru pro časopis SILNICE ŽELEZNICE Ing. Zdeněk Říha, Ph.D., koordinátor výstavy.
Jak a kdy vlastně myšlenka konání takovéto akce vznikla?
Myšlenka vzešla ze strany ČVUT po návštěvnicky úspěšné výstavě Vize pro dopravu v Praze. Tady jsme si ale jako téma vybrali změny, kterými Praha prošla v době vrcholné průmyslové revoluce. Tedy období, do kterého vstupovala ve své středověké velikosti sevřená hradbami, a které končí ve dvacátých letech dvacátého století vznikem tak zvané velké Prahy. Věnujeme se pochopitelně dopravním tématům – prvním tramvajovým linkám, dopravnímu napojování nových městských částí Prahy, vzniku Dopravního podniku a jiným. Některé části jsou ale zaměřeny i na pouze zdánlivě nedopravní témata, jako jsou asanace Starého Města nebo vznik holešovické elektrárny.
Co je vaším hlavním cílem?
Cílem je určitě představit zmiňované období, zároveň se ale historii nevěnujeme samoúčelně, protože ve spoustě věcí lze nalézt mnoho paralel se současným vývojem nejen v dopravě. Minimálně je zajímavé sledovat interaktivní vazby mezi růstem města a dopravou. Jednak to, jak město roste, vyžaduje více dopravy, na druhé straně ale rozvoj dopravního systému stimuluje další růst města – typickým příkladem jsou Vinohrady po zavedení první elektrické tramvajové tratě v roce 1897 a jejich následný stavební boom.
Jak byste zhodnotil minulý ročník výstavy, který probíhal v Národní technické knihovně v Praze – Dejvicích?
Určitě kladně – Národní technická knihovna je atraktivní prostředí a výstava si v něm určitě své fanoušky našla. Navíc jsme i vyzkoušeli interaktivní tabule Smartboard a jejich prostřednictvím návštěvníkům nabídli kromě klasických panelů i další zajímavé materiály.
Letos se výstava objevila v budově Magistrátu hlavního města Prahy na Mariánském náměstí a byla slavnostně zahájena 9. června při příležitosti 5. Českého dopravního fóra. Můžete přiblížit, jaké další změny ve srovnání s minulým ročníkem proběhly?
Změny neproběhly žádné, výstavu mohou návštěvníci vidět ve stejném rozsahu jako v loňském roce, samozřejmě s výjimkou interaktivních tabulí – ale nabízíme alespoň na plazmové obrazovce slideshow, která na měnících se fotografiích ukazuje to, jak se Praha změnila za posledních sto let. Především za sebe můžu říct, že jsem velice rád, že se zde povedlo výstavu umístit a Magistrátu hlavního města Prahy i organizátorům Českého dopravního fóra musím poděkovat.
Jak je možné výstavu na magistrátu zhlédnout? Jak dlouho potrvá?
Vzhledem k tomu, že výstava je umístěna v sále, kde zasedá zastupitelstvo Prahy, není přístupná veřejnosti, ale pouze po dohodě s magistrátem ohlášeným skupinám, především zájemcům ze středních a vysokých škol. Na magistrátu by měla výstava být cca do 10. července.
Jaké další plány máte s touto výstavou?
Určitě budu rád, když ještě další zájemci o výstavu projeví zájem. Myslím, že mapuje jedno z nejúchvatnějších období v lidské historii a velmi dobře na příkladu Prahy ukazuje, jak se města v tomto období měnila.
„Exhibition HOW A TOWN IN CREATED maps one of the most fascinating periods in the human history“
Interview with Ing. Zdeněk Říha, Ph.D., exhibition coordinator
Historické fotografie: Archiv Dopravního podniku hlavního města Prahy
Autor současných fotografií: David Neugebauer