Výrobu cementu si v Radotíně prohlédlo přes 700 lidí
Rubrika: Technologie
Na vlastní oči vidět výrobu cementu, to je pro mnohé dospělé i děti velký zážitek. Společnost Českomoravský cement, která ve svém závodě v Praze-Radotíně pořádala v sobotu 17. června Den otevřených dveří, umožnila návštěvníkům akce vidět unikátní výrobu důležitého stavebního materiálu. Například rotační pec nebo cementovou mlýnici si za plného provozu v Radotíně prohlédlo za proměnlivého počasí přes 700 lidí, a to zejména rodiny s dětmi.
„Program celého Dne otevřených dveří byl velice pestrý a na své si přišel každý, kdo se rozhodl strávit příjemných několik hodin v závodě vyrábějícím cement. Mnozí návštěvníci byli překvapeni čistotou výrobních provozů a celkovým vzhledem závodu,“ říká Ladislav Damašek, ředitel závodu. Cementárna v Radotíně, do které společnost od roku 1995 investovala 800 milionů korun, se řadí k nejmodernějším v Evropě, přičemž samozřejmě splňuje všechny přísné ekologické předpisy pro výrobu cementu.
Návštěvníci si mohli prohlédnout areál závodu absolvováním pěší trasy nebo si jej projeli turistickým vyhlídkovým vláčkem. K příjemné atmosféře celého dne přispěl i bohatý doprovodný program, který zahrnoval vědomostní soutěž o hodnotné ceny, výstavku nerostů a zkamenělin či promítání filmů. Pro děti byly připraveny drobné soutěže a skákací hrad. „Pro pohodlí návštěvníků jezdil cementárnou turistický vláček, který je zavezl i do lomu. Na závěr prohlídky cementárny dostal každý návštěvník zdarma velký řízek a pivo,“ dodal ředitel.
Společnost Českomoravský cement je součástí mezinárodní skupiny HeidelbergCement, do které v České republice patří také společnosti Českomoravský beton a Českomoravské štěrkovny. V současné době je největším výrobcem cementu v České republice. Svým zákazníkům nabízí celu řadu různých druhů cementu nejvyšší kvality a zároveň jim poskytuje profesionální servis v oblasti logistiky a poradenství.
Firma vyrábí cement ve dvou závodech – v Praze-Radotíně a v Mokré nedaleko Brna. Závod Králův Dvůr, kde byla výroba cementu začátkem roku 2003 přerušena, slouží jako expediční místo. Českomoravský cement je držitelem certifikátu jakosti ČSN EN ISO 9001:2001, certifikátu ekologického managementu ČSN EN ISO 14001 a certifikátu managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci OHSAS 18001.