V Nymburku zahájila provoz ekologická betonárna
Rubrika: Aktuality
Největší tuzemský výrobce transportbetonu, holdingová společnost Českomoravský beton, rozšiřuje své aktivity v dalším regionu České republiky. V Nymburku v úterý 17. října totiž otevřela novou betonárnu.
Betonárna Nymburk bude vyrábět všechny druhy betonů, zdící maltu Malmix, lité podlahové směsi Anhyment a zajišťovat prostřednictvím sesterské společnosti Betonpumpy a doprava ze skupiny Českomoravský beton logistiku výrobků z betonárny přímo až do místa uložení na stavbě pomocí autodomíchávačů a mnoha druhů čerpadel na beton a to včetně největšího čerpadla v České a Slovenské republice s dosahem čerpání až na vzdálenost 52 metrů.
Betonárna proto bezprostředně sousedí s výrobnou prefabrikace. Je maximálně šetrná k životnímu prostředí. Kromě speciálních filtrů na cementových silech a míchačce je uzavřený zásobník kameniva a recyklační zařízení na zpracování zbytkového betonu. Hodinová produkce betonárny je až 70 metrů krychlových.
Betonárna Nymburk bude vyrábět všechny
druhy betonů.
Beton jako stavební materiál má dlouholetou tradici sahající zpět stovky až tisíce let. Beton a konstrukce z něj zaznamenaly v posledních letech prudký rozvoj. V současnosti je k dispozici široká škála přísad a příměsí do betonu, které při vhodné kombinaci s cementem a kamenivem umožňují dosahovat vysoké pevnosti, vodotěsnosti, odolnosti proti solím, dlouhodobé zpracovatelnosti, barevnosti či dokonce průsvitnosti. Před rokem 1989 byl v našem stavebnictví nejběžnějším beton o pevnosti 20 Mpa, ale nyní lze prakticky vyrobit beton s pevností až pětkrát vyšší. Vyšší pevnost betonu pak umožňuje navrhovat a realizovat štíhlejší konstrukce a tím i lehčí stavby. Zcela běžná je již dnes modifikace betonu jako lehkého stavebního materiálu, který v některých případech přispívá k lepší tepelné izolaci stavby. Čím dál častěji se kolem nás můžeme také setkat s tzv. pohledovým betonem, který jako finální povrch staveb svým zpracováním a kvalitou dává plně zapomenout na panelová sídliště z dob socialismu.
Společnost Českomoravský beton vznikla v roce 1991 a je členem skupiny HeidelbergCement, do které patří v České republice také společnosti Českomoravský cement a Českomoravské štěrkovny. K nejvýznamnějším stavbám, na kterých se společnost Českomoravský beton dosud podílela nebo podílí, patří dálnice D47, D5, D3, D1, D8, Strahovský tunel, Zlíchovský most, železniční tunel pod Vítkovem nebo rekonstrukce Karlova mostu a Tančící dům. K nejvýznamnějším z bytových objektů patří rezidence Nový Anděl, Sluneční náměstí v Nových Butovicích nebo River Diamond, z nebytových objektů pak Palác Flóra nebo sídlo společnosti Nestlé Modřany. Kromě těchto známých a velkých staveb je však beton z firmy v posledních letech každoročně použit také při výstavbě více než 1 000 rodinných domů po celé republice.