Ústavní soud odmítl další stížnost bojovníků proti rozšíření D1 u Brna
Rubrika: 2010
Ústavní soud (ÚS) odmítl další stížnost aktivistů, kteří bojují proti rozšíření dálnice D1 kolem Brna na šest jízdních pruhů. Stížnost podalo sdružení Občané za ochranu kvality bydlení a životního prostředí v Troubsku. Sdružení napadlo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého nelze soudně přezkoumávat stanovisko ministerstva k posouzení vlivu stavby na životní prostředí. ČTK to dnes zjistila z databáze usnesení.
Ministerstvo životního prostředí již v roce 2005 vydalo souhlasné stanovisko s rozšířením D1 v úseku Kývalka-Holubice. Soudy pak opakovaně odmítaly žaloby aktivistů s vysvětlením, že stanovisko je pouze předběžný úkon. Soudnímu přezkumu podle soudů podléhá až závazné rozhodnutí o stavbě.
Aktivistům vadí, že tento výklad práva mnohdy oddaluje soudní přezkoumání záměrů o několik let. Možnost napadnout žalobou již stanovisko ministerstva k posouzení vlivu na životní prostředí vyvozují aktivisté například z takzvané aarhuské úmluvy - mezinárodní úmluvy o přístupu k informacím. Ústavní soud ale tento názor nesdílí. "Soudního přezkumu stanoviska ministerstva se přímo na základě aarhuské úmluvy nelze dovolávat," uvedl v usnesení soudce zpravodaj Vojen Güttler.
Stejným způsobem v téže věci již Ústavní soud rozhodl přinejmenším dvakrát v roce 2008. Jednou stížnost podávala aktivistka, podruhé sdružení Občané za ochranu kvality bydlení v Brně-Bosonohách. I tentokrát soud odmítl také návrh na položení předběžné otázky Evropskému soudnímu dvoru, která by se podle ekologů měla týkat interpretace aarhuské úmluvy. Tématem úmluvy je účast veřejnosti při rozhodování o životním prostředí. K položení předběžné otázky soud neshledal důvod, stojí v usnesení.
Po rozšíření D1 kolem Brna na tři pruhy v obou směrech volají motoristé už řadu let. Ředitelství silnic a dálnic ČR s projektem dlouhodobě počítá, i když se zatím nenašly peníze. Plán má ovšem i řadu odpůrců mezi ekology a lidmi žijícími u dálnice. Obávají se nárůstu provozu, hluku a prachu.
Provoz na dálnici D1 v úseku Kývalka-Holubice se dotýká desetitisíců lidí, například obyvatel Troubska a okrajových částí Brna. Přímo u dálnice leží městská část Bosonohy a lidnatá sídliště Bohunice a Starý Lískovec. Podle ekologů ministerstvo životního prostředí nevzalo v souhlasném stanovisku o rozšíření D1 v úvahu fakt, že už nyní překračují hluk a imise prachových částic nejvyšší limity.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.