Silniční dopravci loni přišli až o 40 procent tržeb
Rubrika: 2010
Obrat firem v silniční dopravě loni kvůli krizi klesl v průměru o 20 až 40 procent, s největšími problémy se přitom potýkají menší společnosti a živnostníci. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Svazu dopravy ČR Jaroslav Hanák. Podle něj krize nekončí, letošek prý může být pro dopravce ještě horší.
"Řada firem vyčerpala rezervy v loňském roce, takže letošek pro ně bude ještě těžší," řekl Hanák. Firmy se prý loni zbavily až 15 procent všech zaměstnanců v silniční dopravě. "Možná budeme muset dál propouštět, ta linie už se blíží k nejlepším zaměstnancům, což je obrovská škoda," dodal Hanák.
Průměrný věk zaměstnanců prý přitom neustále roste a po znovuoživení ekonomiky bude složité nabrat nové lidi. Hanák vidí chybu v nedostatečném učňovském školství a honbě lidí za vysokoškolskými tituly.
"Každý chce mít doma magistra nebo alespoň bakaláře, já se ale nedomnívám, že pro všechny bude v budoucnu práce," řekl s tím, že pro dopravu a další obory jsou nejdůležitější dobří řemeslníci a zkušení řidiči.
Prezident rovněž tlumočil závěry dnešní valné hromady svazu dopravy. Podnikatelé mimo jiné podpořili nový zákon o veřejné dopravě a sepsali výzvu ministerstvu dopravy pro podporu kombinované dopravy.
"Kombinovaná doprava je moderní a v budoucnu dobře fungující systém," řekl Hanák. Předpokladem pro její rozvoj je vznik logistických center, kde se budou stýkat různé druhy dopravy.
Dopravní podnikatelé vyjádřili souhlas s desetiletými smlouvami, které ministerstvo dopravy a kraje uzavřely s Českými drahami. Do oboru to údajně přinese stabilitu a nové možnosti obnovy vozového parku.
Spravedlivé je podle nich nově zavedené mýtné pro malé nákladní vozy od 3,5 do 12 tun. "Přestože je krize, mělo by platit rovné podnikatelské prostředí," uvedl Hanák. Dodal, že stejně jako náklaďáky by měla také osobní auta platit za ujeté kilometry a nikoliv za časové období.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.