Řidiči si nejvíce stěžují na údajnou šikanu bavorských policistů
Rubrika: 2010
Ministerstvo vnitra (MV) eviduje v poslední době nejčastěji stížnosti českých řidičů na jednání bavorské zemské policie při silničních kontrolách. Celkem od ledna 2008 eviduje vnitro na 100 stížností na německou policii a přibližně 25 na rakouské policisty, sdělila ČTK Hana Malá z tiskového odboru ministerstva. Vnitro také v půlce loňského prosince vydalo kartičky s návodem, jak se zachovat v případě údajné šikany českých řidičů od německé či rakouské policie.
Kartičky vydalo ministerstvo na základě poptávky lidí. "Čím dál tím více se ptali, co mají v takových situacích dělat, kam se mohou obrátit, jaká mají práva, jak mají postupovat a podobně," uvedla Malá. Návodů bylo vydáno 50.000 kusů a mezi řidiče se dostávají přes policejní služebny. Vnitro taktéž nechalo uveřejnit inzerát s kartičkou v Průvodci dálniční a silniční sítí ČR.
Náklady na kartičky byly podle Malé minimální, protože je tiskla tiskárna ministerstva. To pak zaplatilo jen inzerát v průvodci, který vyšel na 70.000 korun.
Stížnosti českých řidičů na dopravní policisty v Německu a Rakousku pak shromažďuje vnitro na centrální adrese machotko@mvcr.cz. "Stížnosti dostáváme zhruba jednu týdně. V posledních měsících se téměř výhradně týkají jednání bavorské zemské policie," dodala Malá.
Kartičky například informují české řidiče, že do Německa nesmějí převážet nože s čepelí delší než 12 centimetrů nebo zábavní pyrotechniku na Silvestra. Řidiče mohou kontrolovat policisté v civilu či celníci bez důvodného podezření. V případě kontroly mají řidiči právo ptát se na její důvod, prokázání příslušnosti k policii či celní správě a při prohledání zavazadel by měli žádat písemné potvrzení o kontrole.
Do Rakouska pak musí být řidiči vybaveni reflexní vestou a musí počítat s tím, že místní policisté při nezaplacení pokuty mohou odebrat cenné věci do zástavy či zadržet vozidlo. Čeští řidiči mají právo se ptát na účel kontroly, služební číslo policisty či celníka a v případě, že nesouhlasí s pokutou, musí to oznámit s tím, že se chtějí odvolat u příslušného hejtmanství.
Stížnosti na postup německých a rakouských policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol 21. prosince 2007. Po zrušení kontrol na hranicích tehdy zavedla policie v Rakousku kompenzační opatření, aby tak zabránila případnému nárůstu kriminality v příhraničí. Spočívala v častějších kontrolách na silničních tazích u hranic a podle některých řidičů přesahovala běžný rámec.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.