Projekt hloubených tunelů
Rubrika: Tunely
V úseku městského okruhu (MO) Prašný most – Špejchar je navržena dvojice silničních hloubených tunelů obdélníkového průřezu se společnou střední dělicí stěnou. Od začátku projektového úseku až po ústí vjezdové či výjezdové rampy jsou oba tunely dvoupruhové, dále až do konce úseku pokračují jako třípruhové.
Obvodové i střední dělicí stěna jsou uvažovány jako konstrukční monolitické železobetonové podzemní stěny. Hloubeny budou převážně z úrovně stávajícího terénu a betonáž bude ukončena vždy v příslušné hloubce podle úrovně stropu tunelů. Tloušťka obvodových a středních stěn je 0,8 m. Podzemní stěny, které jsou současně nosnými stěnami tunelů, jsou rozepřeny stropní a základovou deskou, a nejsou tudíž kotvené. Hloubka podzemních stěn závisí na úrovni skalního podloží, hladině podzemní vody a na hloubce tunelů pod terénem. Nadložní vrstvy nad stropem budoucího tunelu se zapaží záporovým pažením, kotveným v jedné nebo ve dvou úrovních podle hloubky tunelu pod povrchem. Zápory z ocelových válcovaných profilů budou součástí armokošů podzemních stěn a budou se osazovat při provádění podzemních stěn z úrovně terénu. Při vybetonování podzemních stěn do nich budou zápory vetknuty. Po odtěžení jámy na úroveň stropu bude vybetonována monolitická železobetonová stropní konstrukce, která podzemní stěny rozepře. Stropní deska tl. 0,8 m u dvoupruhového tunelu je u větších rozpětí navrhována s náběhy a je uvažována jako spojitý nosník.
Konstrukce budou vodonepropustné. Tomu bude odpovídat i řešení detailů styků jednotlivých lamel podzemních stěn a detaily styků základové a stropní desky s podzemními stěnami. Počítá se zde především s využitím krystalizačních materiálů.
Při výstavbě třípruhových tunelů se předpokládá současná realizace severního a jižního tunelu, tj. v plné šíři se záporovým pažením nad krajními podzemními stěnami. Při výstavbě dvoupruhových tunelů se s ohledem na požadovanou minimalizaci záborů na povrchu bude nejprve realizovat severní a potom jižní tunel. Příčný profil tunelů se bude hloubit po etapách. Pro výstavbu severního tunelu v 1. etapě je proto střední podzemní stěna navržena také jako pažicí. Po dokončení severního tunelu bude nad stropem proveden definitivní zásyp. Potom bude ve 2. etapě realizován jižní tunel.
Geologické poměry
Chodbový podchod pod tratí Českých drah
Konstrukce podchodu obdélníkového průřezu je navržena z monolitického železobetonu s rubovou izolací. Půdorysná část podchodu nad budoucí stanicí rychlodráhy je navržena jako samostatný dilatační celek, který bude možné při vzniku stanice rychlodráhy demolovat a znovu vystavět podle architektonického řešení stanice. Nad budoucí podzemní stanicí rychlodráhy je podchod navržen jako mostní konstrukce uložená na železobetonových podzemních stěnách, jež vzniknou v předstihu v místech obvodových stěn podzemní stanice. To umožní, aby fungoval i v době realizace vlastní stanice. Po dokončení rychlodráhy bude tato konstrukce demolována a nahrazena novou, která bude součástí stanice Dejvice. Podchod bude vznikat ve dvou částech:
-
nad budoucí stanicí rychlodráhy bude podchod proveden v předstihu při výluce trati ČD v otevřené stavební jámě,
-
nad tunely MO bude část podchodu realizována až po dokončení těchto tunelů, současně s obnovou severní části podchodu metra Hradčanská.
Chodbový podchod pod tratí je na jihu napojen na stejnou část metra, v severní části ústí pevným schodištěm na Dejvickou ulici.
Opěrné zdi výjezdové rampy 1 (severní)
Bezprostředně za severním portálem tunelu budou stěny výjezdové rampy zapaženy konstrukčními monolitickými podzemními stěnami. Ty budou v úseku přiléhajícím k portálu kotveny trvalými kotvami v 1–2 úrovních. Ze strany vlastního silničního tunelu MO se jedná o podzemní stěnu tunelu vyzděnou až na terén – až do místa, kde se vnitřní líc výjezdové rampy půdorysně odklání nad konstrukci tunelu okruhu. Odtud bude opěrná stěna provedena jako konzola vytažená ze stropní desky tunelu.
Zhruba od místa, kde je niveleta rampy 4,0 m pod terénem, je severní opěrná stěna realizována jako úhlová zeď se základovou deskou otočenou pod konstrukci vozovky (kvůli omezení výkopových prací).
Opěrné zdi výjezdové rampy 2 (jižní)
Opěrné zdi č. 2 bezprostředně navazují na tunel rampy. V úseku u portálu, podle možnosti zachování průjezdného průřezu, jsou navrženy konstrukční monolitické podzemní stěny rozepřené v hlavě, dále pak jako stěny nekotvené, rozepřené pouze základovou deskou pod vozovkou. I zde se předpokládá rozepření do doby, než bude hotová základová deska. Stejně jako u výjezdové rampy 1, i zde platí, že zhruba od místa, kde je niveleta rampy 4 m pod terénem, jsou opěrné stěny realizovány ve formě jako úhlové zdi se základovou deskou otočenou pod konstrukci vozovky kvůli omezení výkopových prací.