Online služba Projektování s katastrem
Rubrika: Zajímavosti
Liniové stavby a inženýrské sítě mají zpravidla shodné to, že zasahují do velkého množství pozemků. Projektant takové stavby může mít buď přesné zadání, kudy stavbu projektovat, nebo se snaží postupovat tak, aby se vyhnul pozemkům, kde se dají předpokládat potíže během následného majetkoprávního vyrovnání. Sem patří typicky pozemky zatížené exekucí, pozemky s neznámým vlastníkem nebo naopak s velkým počtem vlastníků. Ať už zvolí kterýkoliv z výše uvedených způsobů, součástí jeho práce je vždy vypracování tabulky s výčtem dotčených pozemků a údajů o vlastnících těchto pozemků.
Běžný postup je takový, že veškeré údaje projektant dohledává manuálně, kdy pomocí nástroje nahlížení do katastru nemovitostí prochází jednu parcelu po druhé. Z náhledu do katastru se však nedozví všechny údaje, například právě to, jestli je parcela zatížená exekucí. Kompletní data o parcelách totiž pouhý náhled do katastru neposkytuje. Ta jsou dostupná až na tzv. listu vlastnictví, jehož vydání je zpoplatněno částkou 50 Kč za jeden list, a těch může být na jednom listu vlastnictví několik. V takovém okamžiku stojí vypracování tabulky se všemi náležitosti nejen čas, ale i peníze.
A právě snaha ušetřit čas a peníze vedla k vypracování aplikace, která katastrální data vypíše za projektanta automaticky. Výsledkem je modul aplikace SyMAP s názvem Projektování s katastrem, kam může projektant jednoduše nahrát projektovanou trasu a získat kompletní excelové tabulky s katastrálními daty dotčených pozemků doslova na jedno kliknutí. U stavby, která je dlouhá desítky kilometrů, takto ušetří aplikace SyMAP Projektování s katastrem hodiny práce projektanta, které by jinak musel strávit opisováním údajů z náhledu do KN.
Pokud by projektovaná stavba zasahovala například do tří set parcel, musí projektant připravit excelovou tabulku, kde z projektu opíše čísla dotčených parcel. Reálně tedy musí ve webové aplikaci ČÚZK náhled do katastru zadávat jedno číslo hledané parcely po druhé. Vždy, když vyhledá parcelu, překopíruje příslušné údaje do excelové tabulky. Takový úkon zabere přibližně tři minuty a v tomto případě jej projektant musí opakovat třistakrát. Vypracování kompletní tabulky s údaji KN se tak stává úkolem na dva pracovní dny.
V případě, že projektant na stejný projekt využije Projektování s katastrem, nahraje jednoduchým přetažením projektovanou trasu do aplikace, zadá název projektu a odsouhlasí. Během chvíle má ke stažení vypracované excelové tabulky, geometrii území a katastrální mapu. Práce na dva dny je hotová během několika minut. Úspora je nejen časová, ale i finanční, cena za využití služby je totiž pouze 20 Kč za vypsané LV a parcelu.