Nejmodernější stroje a technologie se předvedly na XVI. Silničním veletrhu
Mezinárodní Silniční veletrh každoročně nabízí pohled do oboru silničního hospodářství. Stejně tak každoročně prezentuje novou techniku. V rámci letošního 16. ročníku to bylo stejné, do kontrastu s nejnovějšími technologiemi ale pořadatelé postavili historické exponáty.
Veletrhu své brány vždy otevírá areál Správy a údržby silnic Pardubického kraje v Doubravicích. Právě tato krajská příspěvková organizace Pardubického kraje patří k tahounům v rámci České republiky ve využívání nových technologií. „Jsem velice rád, že se nám při rekonstrukcích silnic daří implementovat moderní technologie, se kterými měli možnost se seznámit i návštěvníci veletrhu. V letošním roce například dojde k výměně povrchů vozovky na silnici od Wonkova mostu po křižovatku se Sukovou třídou v Pardubicích a v příštím roce bude následovat druhá etapa po křižovatku s třídou Míru. Zajímavostí je, že bude využito nanovláken, která zlepší vlastnosti asfaltových souvrství i betonu. Využití této technologie je skutečně ojedinělé, a to nejen v Pardubickém kraji, ale i v celé republice,“ prozradil návštěvníkům veletrhu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Správa a údržba silnic Pardubického kraje prezentovala také nový kropicí vůz, nové modely představila ryze česká „Tatrovka“ nebo AVIA, která v letošním roce začala vyrábět nejmodernější vozy v Přelouči.
Na další úroveň festivalu poukázal náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Michal Kortyš, a to prostor pro navazování odborných kontaktů a obchodních vztahů. „Věřím, že každý si tu najde své místo a své kontakty. Na nás pak už bude, abychom sehnali dostatek finančních prostředků, abychom mohli silnice II. a III. tříd opravovat a využívat možností a schopností silničářů,“ řekl při zahájení veletrhu Michal Kortyš.
Na veletrhu se představilo na 60 firem z oboru silničního hospodářství a dopravy, ale také stavební firmy, výrobci a dodavatelé silniční techniky nebo třeba právě výrobci automobilů. Své místo si tu ale našla i expozice historických traktorů, hasičský autokar Škoda 125 nebo historická stříkačka Sboru dobrovolných hasičů Jenišovice. Obdivovatele si našel i motocyklový kaskadér Pavel Vik, který se postaral o doprovodný program veletrhu.
„Potkali jsme se také se spolkem seniorů, kteří v oboru silničního hospodářství už mnohé udělali. Předali nám svou štafetu. Považuji setkávání s nimi jako cenné, jsou schopni nám upřímně říct, co děláme dobře, nebo naopak špatně,“ doplnil ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Libor Švadlenka naopak zavedl řeč na mladou generaci. „Naše fakulta si váží, že může být partnerem Silničního veletrhu. Klademe velký důraz na spolupráci s praxí a tady je k tomu výborná příležitost.“
Spolupořadateli Silničního veletrhu jsou Pardubický kraj a jeho příspěvková organizace Správa a údržba silnic Pardubického kraje, garanty pak Ministerstvo dopravy ČR, město Pardubice, Státní fond dopravní infrastruktury, Správa železniční dopravní cesty, Ředitelství vodních cest ČR a Ředitelství silnic a dálnic ČR. Odbornými garanty Silničního veletrhu se stali Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Krajská hospodářská komora Pardubického kraje, Dopravní fakulta Ing. Jana Pernera Univerzity Pardubice a Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje.