Malá vodní elektrárna Štětí je ojedinělý projekt sociálního podnikání
Rubrika: 2015
První gigawatthodiny elektrické energie vyrobily dvě turbíny s těmito ženskými jmény v elektrárně Štětí z labské vody. Tuto mimořádně ekologicky šetrnou stavbu, která přináší energii z obnovitelného zdroje i prostředky pro charitativní účely, pro obecně prospěšnou společnost Energeia vybudovalo sdružení zhotovitelů vedené Metrostavem.
„Z chodu elektrárny, jejíž výstavba začala 19. března 2012 a v minulých dnech byla uvedena do řádného provozu, budeme financovat neziskové aktivity v partnerství s Nadačním fondem Klíček, například dětskou hospicovou péči. Síla Labe tak bude užitečná hned dvakrát. Jednak vyrobí ekologicky čistou energii, kterou od nás vykoupí E.ON Energie, a.s., a jednak přispěje na dobrou věc,“ řekl Marek Černocký z o.p.s. Energeia, která je objednatelem a provozovatelem díla. Dalšími projekty této obecně prospěšné společnosti uskutečňované s Nadačním fondem Klíček, jsou podpora rodin s hospitalizovanými dětmi, podpůrné vzdělávací a publikační aktivity.
„S výstavbou malých vodních elektráren má Metrostav bohaté zkušenosti. Jen na Labi jsme jich v poslední době vybudovali šest. Štětí je ovšem výjimečné v tom, že jsme ho stavěli tzv. na klíč formou EPC kontraktu (Engineering Procurement Contract). V praxi to znamená, že jsme zajistili celou realizaci od prvního kopnutí do země po zprovoznění elektrárny. Ale hlavně jsme projekt nastartovali tím, že jsme zajistili jeho financování,“ uvedl vedoucí projektu Jiří Škranc. A dodal: „Nezapomínali jsme ani na ekologii. Aby jezy nebránily rybám v přirozené migraci, vybudovali jsme tzv. rybí přechody, aby se přes ně dostaly i lososovité ryby.“ Na vtoku do přívodního kanálu bylo navíc instalováno odpuzovací zařízení, které minimalizuje průnik živočichů do vtokového objektu.
MVE Štětí byla předána objednateli v únoru roku 2015. Předpokládá se, že ročně vyrobí v průměru 30 GWh elektřiny, což stačí na zásobování domácností ve městě s 22 000 obyvateli. Celkové pořizovací náklady byly vyčísleny na více než 900 milionů korun, z nichž nezanedbatelnou část pokryje dotace z Operačního programu Podnikání a inovace. Vzhledem k finančnímu objemu projektu je zřejmé, že se o.p.s. Energeia nemohla obejít bez silných partnerů – společností Metrostav a Zakládání staveb, jež s ní uzavřely smlouvu o dílo včetně financování výstavby dodavatelem. Jak říká Petr Řezáč, předseda představenstva MVE Štětí a.s., náklady stavby včetně technologie nesl na svých bedrech dodavatel až do úplného dokončení a předání vodní elektrárny v provozu, tj. dodávky elektrické energie do sítě. Následně proběhlo refinancování projektu vybranou bankou a Energeia bude nyní dlouhodobě splácet MVE z výnosů provozu elektrárny. A zdůraznil: „Jsme rádi, že sdružení dodavatelů pomohlo realizaci projektu jedné z největších vodních elektráren v ČR, a to od počátku po refinancování, která ze svých výnosů navíc podpoří charitativní projekt.“