Laboratoř řízení a modelování dopravy na Fakultě dopravní ČVUT v Praze
Rubrika: Zajímavosti
Činnost Laboratoře řízení a modelování dopravy na Fakultě dopravní ČVUT byla slavnostně zahájena 7. prosince 2010. Laboratoř vznikla za přispění Fakulty dopravní ČVUT a skupiny společností ELTODO. Cílem je především podpoření výukových a výzkumných aktivit Fakulty dopravní s úzkým navázáním na soukromý sektor. Oficiálnímu založení laboratoře předcházela dlouhodobá spolupráce mezi skupinou společností ELTODO a Fakultou dopravní ČVUT.
Ústav řídicí techniky a telematiky na Fakultě dopravní ČVUT se dlouhodobě věnuje problematice řídicích systémů. Laboratoř řízení a modelování dopravy má potenciál zabývat se ověřováním řídicích systémů na pozemních komunikacích za pomoci simulačních programů VISSIM, AIMSUN a OmniTrans. Simulační prostředí umožňuje kromě vlastních analýz dopravy a přehledné vizualizaci v 2D i ve 3D, a samozřejmostí jsou tabulkové výsledky pro možné další zpracování a interpretace výsledků do grafů. Ve výukové i výzkumné činnosti je snahou hledání optimálních modelů řízení v městské i dálniční síti, neboť na neustále rostoucí dopravu je nutné hledat vhodné metody, které budou aplikovatelné v praxi i ve spolupráci s dalšími organizacemi i ústavy v rámci Fakulty dopravní.
Laboratoř řízení a modelování je vybavena zařízením a počítači, které poskytla skupina společností ELTODO. Součástí vybavení je moderní dopravní řadič křižovatky SITRAFFIC C940, ke kterému bylo dodáno řídicí tablo, skládající se z LED diod a magnetických detektorů, které slouží pro simulaci nároku z jednotlivých řízených směrů křižovatky. Na samostatném sloupku jsou umístěna návěstidla se 40V LED technologií, videodetekcí a chodeckým tlačítkem pro věrné testování řízení v rámci studentských projektů. Byly dodány i počítače, které jsou vybaveny SW pro dopravní modelování, ovládání videodetekce, nahrávání SW do řadiče a jeho testování pro různé způsoby řízení na rozdílných typech křižovatek.
Návrhy nových algoritmů řízení podpořené objektivitou modelového návrhu za účasti odborníků z vysokých škol a praktických zkušeností firem může významně pomoci posunout udržitelnost dopravy. Pracoviště umožní studentům zapojit se do aktivit u nás i v zahraničí v oboru Automatizace a informatika a zejména v rámci nově otevřeného oboru Inteligentní dopravní systémy na Fakultě dopravní. V rámci oborů na Fakultě dopravní bude možné řešit úkoly a úlohy v bakalářském, v magisterském i v doktorském studiu. Mezi prvními úlohami budou k řešení dva granty poskytované Technologickou agenturou ČR v rámci podpory aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ALFA na projektech „Zelený tunel“ a „Nové metody pro řízení dopravy v kongescích v intravilanánu“, jejichž spoluředitelem bude Fakulta dopravní ČVUT, kde zodpovídajícím řešitelem bude právě Laboratoř řízení a modelování dopravy v kooperaci s dalšími organizacemi.
Základní body o Laboratoři řízení a modelování dopravy je možné nalézt na internetových stránkách www.lss.fd.cvut.cz/ustav/laboratore/laborator-rizeni-a-modelovani-dopravy/laborator-rizeni-a-modelovani-dopravy.
Laboratory of Transport Management and Modelling at the Faculty of Transport Sciences of CTU in Prague
Activity of the laboratory of Transport Management and Modelling at the Faculty of Transport Sciences of CTU was officially launched on December 7, 2010. Laboratory was established with the financial contribution of the Faculty of Transport Sciences of CTU and the group of companies ELTODO. The purpose is mainly the support of educational and research activities of the Faculty of Transport Sciences with close connection to private sector.