Konference Železniční mosty a tunely letos již počtrnácté
Odborná konference konající se v Kongresovém centru v hotelu Olšanka v Praze 22. ledna podrobně mapovala oblast železničních mostů a tunelů, a to jak z pohledu investora, projektanta, stavitele či správce. Zajímavé příspěvky se zabývaly nejen mosty a tunely v České republice, ale poskytly prostor také zahraničním realizacím těchto železničních staveb, například tunel ve Španělsku či most přes dunajský kanál a zimní přístav ve Vídni.
Zahájení konference se ujali Ing. Tomáš Slavíček (obr. 2) z pořádající společnosti SUDOP PRAHA a.s., a Ing. Jan Komárek, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty, s.o. (SŽDC, s.o.) (obr. 3). Jan Komárek zhodnotil rok 2008, ve kterém se společnost SŽDC, s.o. k 1. červenci stala na základě novelizovaného zákona č. 77/2002 Sb. oficiálně provozovatelem českých drah. „Pro nás to byl obrovský krok vpřed,“ uvedl Jan Komárek.
Konference se skládala ze tří bloků – první byl věnován mostům, druhý tunelům a třetí opět monitoroval mosty, tentokrát více z pohledu norem, oprav a rekonstrukcí.
Průvodcem první části konference zaměřené na mosty byl Ing. Tomáš Wangler (obr. 4), SUDOP PRAHA a.s. V příspěvku věnovaném železničnímu mostu přes dunajský kanál a zimnímu přístavu ve Vídni se Ing. Jan Svoboda a Ing. Vladan Michalík (obr. 4, 5), MCE Slaný, s.r.o., zabývali jak výrobou ocelové konstrukce mostu, tak technologií montáže. „Zajímavostí bylo, že celá sestava mostu o hmotnosti asi 2 200t byla spouštěna do definitivní polohy na čtyřech bodech,“ sdělil Ing. Michalík. O realizované stavbě Nové spojení pohovořili doc. ing. arch. Patrik Kotas, Ateliér designu a architektury, a Ing. arch. Petr Šafránek, Architektonický a projekční ateliér (obr. 10). Ukázali některé původní architektonické představy a jejich přenesení (či nepřenesení) do reality. Týkalo se to zejména korekcí architektonického pojetí, kdy některé byly prospěšné – hlavně pokud odrážely skutečné možnosti statického a technického řešení. Jindy byly úpravy architektonického řešení diskutabilní, jako např. změna nosných bran trolejového vedení – dle požadavku památkářů.
Druhou část, která byla zaměřena na tunely, uváděl Ing. Michal Gramblička, SUDOP PRAHA a.s. (obr. 4). Přestavbu železničního tunelu Jablunkovskému č. 2, který je součástí optimalizované trati st. Hranice SR – Mosty u Jablunkova – Bystřice nad Olší, přiblížil Ing. Jiří Tesař, Subterra a.s., (obr. 16). Věnoval se zejména podrobnému popisu technického řešení tunelu, zmínil také mimořádnou událost, která se stala počátkem května minulého roku. Při provádění razicích prací zde totiž došlo k závalu v délce 7m. „Znalecké vyjádření k otázkám příčiny havárie tunelu zpracované prof. J. Aldorfem stanovuje jako příčinu havárie a závalu pouze faktory, které souvisejí s náhlou změnou přírodních geotechnických podmínek v místě havárie a v důsledku toho se vznikem zatěžovacího stavu ostění, který způsobil překročení jeho únosnosti,“ vysvětlil Ing. Tesař.
Moderování třetí části odborné konference se ujaly Ing. Blanka Karbanová a Ing. Anna Kodysová, MBA, SŽDC, s.o. S novou technickou legislativou v oblasti provádění ocelových konstrukcí seznámil přítomné Ing. Milan Kučera, SŽDC, s.o.(obr. 23). Normám byl věnován i další příspěvek, týkající se prostorového uspořádání otvorů mostních objektů přes vodní překážky (podle ČSN 73 6201:2008), který přednesl Ing. Miroslav Teršel, SŽDC, s.o. (obr. 24).
Podnětné setkání odborníků z dopravního stavitelství ukončil Ing. David Kmošek, SUDOP BRNO, spol. s r.o., popisem rekonstrukce původního mostu v místě křížení jednokolejné železniční trati Hrušovany – Brno. „Původní most byl tvořen atypickým (šikmým) provizoriem z IP nosníků. Z důvodu omezení rychlosti přes provizorium na 15 km/h a kvůli nevyhovujícímu uspořádání pod mostem byla navržena kompletní rekonstrukce – je budován zcela nový most o jednom poli o rozpětí 46 m. Ocelová nosná konstrukce je tvořena trámem vyztuženým obloukem a spodní stavba je založena plošně ,“ řekl Ing. Kmošek.