Konference o bezpečné dopravě a dopravní infrastruktuře - výstup z akce
Rubrika: 2010
Ve dnech 24.–25. listopadu 2009 proběhl v Praze 4. ročník významné mezinárodní konference na téma: Bezpečná dopravní infrastruktura, její odolnost v mimořádných situacích a řízení rizik, kterou pravidelně pořádá firma CityPlan, spol. s r. o. Konference se konala na tradičním místě – v kongresovém sále Masarykovy koleje ČVUT v Praze – Dejvicích. Oproti předcházejícím ročníkům doznala akce jedné drobné změny – v názvu konference bylo slovo „analýza“ nahrazeno slovem „řízení“.
Změna názvu konference nezměnila její tematické zaměření či obsahový rámec – hlavním důvodem této korekce byla skutečnost, že od doby pořádání prvních ročníků došlo k postupnému vývoji a myšlenkovému posunu názoru na problematiku rizik a věcí s tím spojených. Oborové znalosti a potřeby na poli bezpečné dopravy již v současnosti vyžadují takovou úroveň znalostí, že rizika není možné pouze analyzovat, ale také důsledně řídit.
Letošní ročník se těšil mimořádné pozornosti ze strany politických představitelů, kteří převzali záštitu nad celou akcí. Konference byla poprvé ve své historii pořádána pod záštitou ministra dopravy České republiky Ing. Gustava Slamečky, MBA. Jako další převzali záštitu nad akcí primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém, hejtman Středočeského kraje MUDr. David Rath, náměstek hejtmana pro dopravu Libereckého kraje Martin Sepp, senátor PČR a ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy MUDr. Zdeněk Schwarz, senátor PČR a místostarosta města Doksy Ing. Karel Kapoun, ředitel služby Dopravní policie plk. Ing. Leoš Tržil, generální ředitel ŘSD ČR Ing. Alfred Brunclík, prezident ÚAMK ČR JUDr. Oldřich Vaníček, předseda EuroRAP Mr. John Dawson, předseda České silniční společnosti prof. Ing. František Lehovec, CSc. a v neposlední řadě také děkan Dopravní fakulty ČVUT prof. Ing. Petr Moos, CSc.
Význam pořádané akce podtrhla rovněž zvýšená pozornost médií. Vedle obou mediálních partnerů konference – časopisů Silnice Železnice a Dopravní inženýrství – se aktivně zúčastnili zástupci tisku (Mladá Fronta), rozhlasu (ČRo – Motožurnál) a televize (Česká televize, TV Nova). Z hlediska profesní odbornosti byl význam konference výrazně podpořen jejím zařazením do programu vzdělávacích akcí pořádaných v rámci programu celoživotního vzdělávání České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT – 2 akreditační body) a v tomto ročníku poprvé také do programu celoživotního vzdělávání České komory architektů (ČKA – 4 akreditační body).
Konference je již několik let definována logem: „Bezpečná silnice zachraňuje životy“, které zcela vymezuje její obsahovou náplň. Základní půdorys přednáškových bloků vycházel z prezentací hlavních výstupů výzkumných úkolů, které zpracovávají odborníci firmy CityPlan, spol. s r. o. Tento základní tematický přednáškový blok byl dále doplněn o vystoupení představitelů organizace EuroRAP – Evropský program hodnocení silnic, sdružující automotokluby jednotlivých států Evropy, a dále o přednášky zástupců akademické obce, jednotlivých složek integrovaného záchranného systému (Policie ČR, HZS a ZZS) a ostatních nezávislých odborníků a expertů působících na poli dopravy a dopravní infrastruktury.
Mezinárodní význam konference naplnila velmi zajímavá vystoupení zahraničních kolegů z Velké Británie, Německa a Slovenska, kteří prezentovali své zkušenosti se zvyšováním bezpečnosti silničních komunikací a rovněž se zaváděním programu EuroRAP v jejich domovských zemích.
Dvoudenní konference byla rozdělena do pěti tematických přednáškových bloků obsahujících celkem 29 přednášek.
Každý z uplynulých ročníků konference si nad rámec svých témat kladl za cíl přinést nové pohledy na bezpečnost silniční dopravy a dopravní infrastruktury (z hlediska kritické infrastruktury a jejího ohrožení, nových technických možností a informačních technologií pro bezpečnost dopravy atd.). Tomuto cíli se podařilo dostát i v uplynulém ročníku, neboť se stěžejním tématem stala prezentace nové – aktualizované „Rizikové mapy“ České republiky, která analyzuje a hodnotí jednotlivé průjezdní úseky silnic a dálnic a na základě bodového hodnocení je zařazuje do odpovídajících kategorií a úrovně.
Jedním z hlavních závěrů konference je rovněž odsouhlasení a podepsání společné petice za urychlené přijetí směrnice Evropského parlamentu z 19. listopadu 2008 „O řízení bezpečnosti silniční infrastruktury“ a její rozšíření na silnice I. a II. třídy, tj. nad povinný rámec platnosti. Tato petice je v současné době rovněž ke stažení na webových stránkách www.cityplan.cz – její oficiální znění bude spolu se shromážděnými podpisy rozesláno příslušným úřadům.
I v letošním roce byl o konferenci mimořádný zájem ze strany posluchačů – v průběhu obou dní konference se v kongresovém sále vystřídalo více než 150 posluchačů a přednášejících.
Bezpečnost dopravy a dopravní infrastruktury představuje v současnosti jedno z hlavních témat dnešního světa, jež významně ovlivňuje ekonomiku i celospolečenskou a geopolitickou stabilitu. Právě organizace akce takovéhoto rozsahu a obsahu je jedním z hlavních nástrojů a přístupů jak upozornit na současnou kritickou situaci na síti silničních komunikací v České republice. Současně je to také jeden z nástrojů jak oslovit širokou laickou veřejnost, aby apelovala na své volené zástupce a vyzvala je k nápravě tohoto stavu.
Zvýšený zájem zástupců všech výše uvedených organizací navíc jasně deklaruje jejich snahu a zájem o řešení a nápravu stávající špatné situace a rovněž je pro pořadatele výrazným povzbuzením při přípravě dalších ročníků. Představitelé firmy CityPlan, spol. s r. o. se tedy těší na opětovné setkání s Vámi všemi na příštím – jubilejním – pátém ročníku na podzim tohoto roku.