Inovativní výuka managementu pro lepší připravenost absolventů technických vysokých škol při vstupu na trh práce
Rubrika: Zajímavosti
Dlouhodobě velkou překážkou úspěšného vstupu čerstvých absolventů ČVUT v Praze na trh práce je nedostatek praxe, především v oblasti tzv. měkkých prvků (tzv. soft skills), tedy komunikace v týmu, vedení a řízení projektů. Po hospodářské krizi si firmy zaměstnance více vybírají a dávají přednost zkušeným týmovým pracovníkům (byť s většími platovými požadavky), kteří mají znalosti měkkých prvků zažity delší praxí.
Současná situace tak prohlubuje propast mezi hodnotou čerstvého absolventa a zkušeného zaměstnance na trhu práce. Mnohdy vzniká bludný kruh, kdy čerstvý absolvent práci nezíská z důvodu nedostatečné praxe, zároveň však nemá možnost tuto praxi bez dané pracovní pozice získat.
Pokud čerstvý absolvent novou pracovní pozici přes uvedený problém získá, potýká se delší dobu (mnohdy několik let) s nezbytností nabýt praktické zkušenosti s měkkými prvky, konkrétně zejména s týmovou prací. Tuto skutečnost potvrzují mimo jiné i závěry projektu s názvem „Hodnocení a posuzování kvality výuky z pohledu absolventů ČVUT v Praze a z hlediska požadavků organizací z roku 2010“, který vznikl v rámci rozvojového projektu MŠMT. Vysoce kladně z pohledu praxe hodnotí absolventi ČVUT v Praze získané technické vzdělání. Vzhledem k tomu, že řada z nich pracuje na místech vyžadujících komunikaci se spolupracovníky, zákazníky a dodavateli/odběrateli, upozorňují na to, že si po absolutoriu musí výrazně doplňovat znalosti a dovednosti v oblasti sociálních kompetencí a vedení lidí, což současně uvádějí jako nedostatečné znalosti získané při studiu.
Splnění požadavků firem na absolventy technických oborů musí vést přes inovaci koncepce stávajících studijních programů umožňující kvalitnější uplatnění absolventů na trhu práce. Touto myšlenkou se detailně zabývá řešitelský tým Ústavu ekonomiky a managementu dopravy a telekomunikací Fakulty dopravní ČVUT v Praze v rámci projektu s názvem Inovativní výuka managementu pro lepší připravenost na trh práce, který je realizován v rámci Operačního programu Praha Adaptabilita a je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem Hlavního města Prahy.
Cílem projektu je zvýšení kvality vzdělávání a odborné přípravy studentů posledních ročníků bakalářského a magisterského studia FD ČVUT v souladu s požadavky trhu práce, a to zavedením nové, dosud v daném rozsahu nepoužité metody a formy práce do výuky. Inovovaný program bude využívat výukové metody týmové spolupráce a projektové formy výuky.
Za podpory nově vytvořených interaktivních výukových pomůcek v podobě manažerské stolní simulace SIM a e-learningové SW podnikové simulaci ESIM budou studenti v rámci kurzů rozvíjet prezentační a komunikační dovednosti, týmovou spolupráci, prosazovat sebe a své myšlenky, samostatně se rozhodovat, snadno a rychle se začlenit do stále se měnícího ekonomického prostředí včetně osvojení termínů v praxi běžně používané obchodní angličtiny. Úspěšní účastníci těchto kurzů získají certifikát stvrzující dodržení všech standardů pro úspěšné absolvování manažerského kurzu s danými moduly. Kurzy budou prvně otevřeny v letním semestru 2012 exkluzivně na ČVUT Fakultě dopravní.
Detailní informace o projektu včetně kontaktů na řešitelský tým naleznete na stránkách Ústavu ekonomiky a managementu dopravy a telekomunikací http:k613.fd.cvut.cz nebo přímo na stránkách projektu www.esim.cz.
Innovative Education of Management to Improve the Preparedness of Graduates of Technical Universities Entering the Labour Market
Meeting the requirements of companies for graduates of technical fields of studies must be based on the concept innovation of existing academic study programmes, allowing better professional fulfilment of graduates in the labour market. This idea is dealt with in detail by the research team of the Institute of Economics and Management of Transport and Telecommunications, Faculty of Transportation Sciences of the Czech Technical University in Prague within the project called Innovative teaching of management for better preparedness in the labour market, which is implemented under the OP Prague Adaptability and is co-funded by the European Social Fund and budget of the City of Prague.