Evropa ocenila české „kočičí oči“
Rubrika: Aktuality
Slavnostní ceremoniál soutěže o nejlepší stavbu Evropy s využitím oceli a ocelových konstrukcí, který je považován za největší událost v oboru ocelových konstrukcí v roce 2007, proběhl 13. září v hlavním městě Lucemburska a zúčastnilo se ho všech 19 oceněných delegací z jednotlivých zemí. V úvodním proslovu uvedl Ernest Hendrickx, prezident ECCS, že všechny vítězné stavby propagují ocel v architektuře, byly projektovány významnými odborníky a stavěny společnostmi, které jsou schopny ukázat ocel v celé její rozmanitosti.
K devatenácti nejlepším vybrala mezinárodní porota i jednu z České republiky. Konkrétně se jedná o lávku pro pěší přes dálnici D8 s názvem „kočičí oči“, jejímž investorem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR, projektantem VPÚ Deco Praha (architektka Iveta Torkoniaková), zhotovitelem objektu byla JHP a výrobcem ocelové konstrukce Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby. Projekt se objevil ve společnosti takových staveb, jako Královské letecké muzeum ve Velké Británií, Olympijský stadion pro rychlobruslení v Itálii nebo letištní terminály v Portugalsku, Španělsku a Turecku (všechny projekty popisujeme dále a věnovat se jim budeme v dalších číslech časopisu KONSTRUKCE podrobněji). „Česká stavba sice neohromí objemem uplatněné oceli, tonáží, ale jednoznačně dokazuje, že tento materiál se v rámci mostního stavitelství může uplatnit nejen jako nosný konstrukční prvek, ale i jako dominantní architektonický prvek. Lávka je pomyslnou třešničkou na podařeném dortu nedávno otevřené dálnice D8,“ řekl tajemník ČAOK Tomáš Měřínský, který byl na akci přítomen.
Ernest Hendrickx (vlevo)
předává cenu zástupcům z České republiky.
Slavnost v Luxemburgu zahájila přednáška profesora Leslie E. Robertsona o výškových budovách ve světě. Přednášející je jedním z nejvýznamnějších světových stavebních inženýrů, který navrhoval stovky budov po celém světě, včetně dnes již neexistujícího Word Trade Center v New Yorku, Word Financial Center v Šanghaji nebo Bank of China Tower v Hongkongu.
Sál byl zaplněn do posledního místa
Evropská asociace ocelových konstrukcí (ECCS), ve které je sdruženo 19 států Evropy (z mimoevropských pak ještě japonská, jihoafrická a americká asociace ocelových konstrukcí) oceňuje každé dva roky významné stavby z oblasti ocelových konstrukcí v rámci jednotlivých členských zemí. Projekty jsou posuzovány podle jejich přínosu pro obor OK, tedy nezávisle na jejich velikosti, původu, množství použité oceli či jiných podobných kritériích. Podle slov předsedy představenstva ECCS Allana Collinse by vítězné stavby měly být uznávány zvláště kvůli zviditelnění a propagaci oceli ve stavebnictví.
Celkový přehled vítězných staveb najdete v časopise Konstrukce č. 5/2007, který vyjde koncem října.