Dvacet let zkušeností se sanacemi inženýrských staveb v ČR
Rubrika: Zajímavosti
Společnost Sika CZ, s. r. o. je dceřinou společností švýcarského výrobce specializovaných stavebních hmot Sika AG a na českém trhu působí od roku 1993. Ale již mnohem dříve se využívaly sanační materiály od společnosti Sika na stavbách v Československu. Dlouhodobé zahraniční know-how nejen v oblasti sanací inženýrských staveb, ale i chladících věží, vodních děl a dalších, začalo od počátku 90. let využívat stále více firem a investorů.
Dnes společnost Sika představuje dodavatele kompletních a prověřených řešení na opravu, ochranu a izolaci mostních a tunelových objektů a od roku 2010 vyrábí sanační malty ve výrobním závodě v ČR. Při sanaci konstrukcí, zvláště v dopravním a energetickém stavitelství, je na prvním místě kvalita a trvanlivost materiálu a prováděných prací. Po 20 letech se také můžeme podívat, jak reálně tyto základní požadavky odpovídají skutečnosti. Z velkého počtu referencí, které se za tu dobu podařilo získat, lze vybrat objekty, u kterých se vyplatí zastavit a sledovat stav opravovaných konstrukcí po určité době provozování. Snadno se tak dají identifikovat problémová místa a stanovit možné příčiny degradace na dříve opravených mostních dílech a poučit se z minulých chyb. Reference nabízejí i pohled na životnost sanací a potvrzují funkčnost používaných technologií Sika. Souhrn staveb v tomto článku má současně nabídnout poučení z nasbíraných zkušeností a získat přehled o životnosti opravovaných konstrukcí.
MOST V KÁRANÉM
Železobetonový obloukový most přes Jizeru v Káraném byl postaven v letech 1935 – 36. Oprava proběhla v roce 1996.
Způsob sanace
Cílem opravy bylo zastavení koroze a zvýšení krycí vrstvy výztuže a celoplošná ochrana nátěrem. Sanace byla provedena za sucha stříkaným torkretem SikaCrete® Gunit-133 na připravený podklad a to v době, kdy torkrety nebyly považovány za vhodný způsob oprav. Celoplošně byl most natřen ochranným epoxidovým nátěrem Sikagard®-76 (dnešní Sikagard® Wallcoat).
Popis stavu
Stáří opravy je 17 let a po této době je celkový stav nosných prvků velmi dobrý. Místa s torkretem zvýšeného krytí výztuže jsou stále bez koroze, lokálně s trhlinami. Avšak nefunkční hydroizolace dilatačních spojů způsobuje korozi nosných prvků. Lokální vysprávky plní svoji funkci a nátěr stále funguje jako ochrana proti kondenzátu nad vodní hladinou.
Zhodnocení
Za sucha stříkané sanační malty jsou plnohodnotnou náhradou betonu a v kombinaci s ochranným nátěrem tvoří spolehlivý způsob opravy. Po 17 letech vykazuje most pouze lokální poškození na opravovaných plochách a to zejména v místech nefunkční izolace dilatací.
MOST PŘES ŽELIVKU - SOUTICE
Železobetonový most klenoucí se přes řeku Želivku je tvořen předepnutými prefa nosníky tzv. „Ševčík“. Ty vykazovaly na spodním líci nulové krytí výztuže, která sloužila pouze jako distanční tělesa armatury a tyto výztuže velice záhy korodovaly a otevíraly povrch betonu. Nosníky byly poškozeny korozí výztuže na bocích. Sanace byla provedena v létě roku 1994.
Způsob sanace
Vzhledem k nemožnosti odstranění přivařených distančních výztuží bylo přistoupeno k jejich pasivaci epoxicementovým ochranným nátěrem SikaTop®-110 Armatec®. Boky nosníků byly sanovány lokálně, ručně nanášenou maltou SikaTop®-122SP na cementový spojovací můstek. Požadavek na lokální zvýšení krytí výztuže na spodním líci nosníků zde bylo s výhodou provedeno pomocí nikoli malt, tzv. hrobečků, ale nátěrového protikarbonatačního systému Sikagard® Betonimmun System – třívrstvý trhliny překlenující nátěrový systém. Celoplošně byl most natřen dvouvrstvým nátěrem Sikagard®-550W.
Popis stavu
Po devatenáctiletém provozu nevykazuje most žádné vady na opravách prováděných v roce 1994. V polích nad vodní hladinou jsou viditelné známky úbytku dvouvrstvého ochranného nátěru, jehož životnost už dříve uplynula. Most vykazuje vady způsobené chybně provedenými detaily zejména u zábradlí, podobně jako u předchozího objektu, a u odvodnění opěr.
Zhodnocení
Třívrstvý silnovrstvý Sikagard® Betonimmun System spolehlivě a dlouhodobě nahrazuje krytí výztuže umístněné přímo, nebo těsně pod povrchem, a může být použit místo sanačních malt, pokud nepožadujeme statickou náhradu.
Na starších referencích lze ukázat, že životnost správně provedené sanace může přesáhnout i více než 20 let, ale pouze tehdy, pokud je zvolena vhodná ochrana. Pro volbu vhodné ochrany využívejme zkušeností, které jsme nashromáždili a poučme se o životnosti těchto ochranných technologií.
Trvanlivou ochrannou technologií je třívrstvý nátěrový Sikagard® Betonimmun System, který se v ČR velmi osvědčil. Technologií, která se dle zahraničních zkušeností jeví jako velmi slibná, avšak v ČR stále ještě nedoceněná, je silanová hydrofobní impregnace – Sikagard®-705L. Tato neviditelná, na podklad nenáročná, ochranná technologie nabízí životnost 20 let a účinně brání vnikání chloridů do betonu s trhlinami do 0,4 mm.