Česká asociace konzultačních inženýrů – CACE
Rubrika: Zajímavosti
Česká asociace konzultačních inženýrů (CACE, www.cace.cz) byla založena v roce 1991. CACE je řádným členem Mezinárodní federace národních asociací konzultačních inženýrů (FIDIC – Fédération Internationale Des Ingénieurs‑Conseils, www.fidic.org) s celosvětovou působností (členské asociace z cca 100 zemí) a Evropské federace národních asociací konzultačních inženýrů (EFCA – European Federation of Engineering Consultancy Associations, www.efca.be) působící v Evropě.
V současnosti CACE představuje více než 50 členských konzultačních inženýrských firem různé velikosti a profesního zaměření (projektové společnosti zaměřené na navrhování, povolování a dozor infrastruktury dopravní a energetické, inženýrských konstrukcí, technologických celků, konzultační společnosti ad.) Vůči mezinárodním organizacím, domácím partnerům a institucím reprezentuje firmy s profesí konzultačního inženýra v České republice. Přes relativně malý počet členů jsou zastoupeny téměř všechny významné organizace působící v ČR. Čestnými členy CACE jsou také katedry z ČVUT v Praze a VUT v Brně, které poskytují asociaci odbornou podporu.
Cíle asociace:
- prosazování, ochrana a rozvoj konzultačního inženýrství, stejně jako propagace a podpora profesní reputace
- prosazování vysoké úrovně a kvality poskytovaných služeb
- podpora konzultačního inženýrství jako profese ku prospěchu členů asociace, klientů i společnosti, v zájmu garantování spolehlivosti a kvality profesionálních aktivit
- ve spolupráci s ostatními inženýrskými organizacemi a komorami prosazování přijatelných podmínek pro výkon konzultační profese při přípravě a schvalování legislativních návrhů a záměrů
- v souladu s mezinárodními pravidly FIDIC a EFCA formulace odborných, etických, organizačních a obchodních pravidel a zásad, vztahujících se k činnosti členů, jejich prosazování a šíření
- podpora odpovídajícího sociálního a materiálního uznání důležitosti konzultačního inženýrství
- koordinace činností s ostatními národními asociacemi k vytváření jednotného prostředí a podmínek v rámci EU
- podpora mladé generace konzultačních inženýrů formou rozvíjení a podpory skupiny Young Professionals (fungujících rovněž v rámci EFCA a FIDIC)
- reprezentace asociace a jejích členů
ŠKOLENÍ FIDIC
Jednou z nejvýznamnějších činností CACE je rozšiřování znalostí a podpora zavádění vzorů standardních obchodních podmínek vytvořených FIDIC pro různé typy postupů výstavby. Tyto standardy obchodních podmínek, které se používají úspěšně v mnoha zemích světa a od roku 2002 již i V ČR (např. v předvstupním období do EU do roku 2004 pro všechny projekty podporované z fondů EU – PHARE, CBC ad.). V současné době jsou používány zejména v rezortu Ministerstva dopravy ČR a jeho podřízených organizacích, tj. Ředitelství silnic a dálnic ČR – ŘSD, Správa železniční dopravní cesty – SŽDC, Ředitelství vodních cest – ŘVC, Státní fond dopravní infrastruktury – SFDI, a rovněž v rezortu Ministerstva životního prostředí ČR (Státní fond životního prostředí).
Standardní podmínky FIDIC vyvíjí a zlepšuje již po mnoho desetiletí, nejrozšířenější verzi je nyní sada podmínek z roku 1999, která byla v roce 2017 nově upravena.
Nové české překlady standardů FIDIC vydalo CACE ve spolupráci s JUDr. Lukášem Klee v roce 2015. Knihy jsou používány pro základní i navazující specializovaná školení FIDIC. Základními školeními do září 2018 prošlo již více než 1 000 specialistů investorských organizací, výrobních stavebních firem, konzultačních, tj. projektových a dozorujících, firem a dalších organizací – účastníků výstavby.
Více na webu CACE www.cace.cz.
SPOLUPRÁCE S PARTNERSKÝMI KOMORAMI, ASOCIACEMI, FEDERACEMI A DALŠÍMI SUBJEKTY
CACE rovněž rozvíjí spolupráci s partnerskými organizacemi jak u nás, tak v zahraničí.
V ČR je významným partnerem CACE Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI, www.ceskainfrastruktura.cz). Vzájemná výměna informací a společné akce obohacují činnost obou partnerů. Spolupracujeme rovněž s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT, www.ckait.cz).
Zástupci CACE se pravidelně účastní výročních odborných konferencí a valných hromad FIDIC i EFCA, jakož i dalších konferencí, např. regionálních konferencí FIDIC apod. Zástupce CACE působí již od roku 2004 ve výboru EFCA pro vnitřní trh (Internal Market Committee EFCA), což umožňuje CACE aktivně ovlivňovat legislativu EU už v době její přípravy, a mít tak přístup k nejnovějším metodickým materiálům EU a EFCA. Další zástupce CACE se účastní činnosti pracovní skupiny pro BIM EFCA.
Na výroční konferenci FIDIC2018 v září v Berlíně došlo k znovuobnovení činnosti skupiny asociací konzultačních inženýrů ze zemí střední a východní Evropy (CEEC), do níž se CACE aktivně zapojila. Společná jednání CACE proběhla nedávno také s asociacemi Estonska a Číny. (Jednání se zástupci Čínské národní asociace konzultačních inženýrů (CNAEC; www.cnaec.org.cn viz web CACE).
Zájem o spolupráci má také ruská asociace, s kterou připravuje CACE společné memorandum. Na prosinec t.r. je plánováno, po delší době, společné jednání prezidií CACE a slovenské asociace SACE.
KULTIVACE PROSTŘEDÍ
CACE se zasazuje o zlepšování prostředí poskytování inženýrských služeb, zvyšování jejich kvality a řádné ocenění a uznání významu a přínosu inženýrských konzultačních služeb pro celou společnost. Nezanedbatelnou roli hraje CACE v procesu propojování naší inženýrské základny s mezinárodním inženýrským prostředím, což se do budoucna jeví jako podstatná podmínka pro konkurenceschopnost našich inženýrských firem doma a v zahraničí.
CACE seznamuje veřejnost s problémy a navrhuje jejich řešení. Tak bylo vydáno Prohlášení CACE ke zřícení lávky pro pěší a cyklisty v Praze‑Troji, viz web CACE: http://www.cace.cz/dokumenty/Prohlaseni_CACE_ke_zriceni_lavky_v_Praze‑Troji.pdf), poukazující na systémové problémy a zanedbávání údržby.
Zástupci CACE se rovněž vyjádřili ke stavu přípravy staveb po platnosti novely Stavebního zákona (viz https://www.epravo.cz/top/aktualne/pul‑roku‑po‑ucinnosti‑novely‑stavebniho‑zakona‑108133.html), a také k působení ekologických aktivistů při přípravě a povolování staveb.
CACE se rovněž snaží aktivně ovlivňovat připravované vzorové obchodní podmínky užívající vzory smluv FIDIC významných investorů jako ŘSD, SŽDC, SFDI tak, aby nedocházelo k narušení základních tzv. zlatých pravidel FIDIC („golden rules“), tj. aby obchodní podmínky vycházející z těchto vzorů FIDIC byly i nadále „fair and reasonable“ tedy férové a rozumné.
ZÁVĚR
CACE je otevřenou inženýrskou komunitou s mezinárodním napojením. Asociace ráda přijme do svých řad další členy, kteří mají chuť do práce v pracovních skupinách i jiných formách její činnosti. Zájemci o řádné, příp. přidružené členství musí splnit podmínku nezávislé konzultační firmy/společnosti. Více o postupu přijímání nových členů viz www.cace.cz.