100 miliard korun na rozvoj české dopravní infrastruktury
Rubrika: Zajímavosti
V Rytířských sálech pardubického zámku se začátkem dubna konal již IV. ročník Železniční konference Pardubice, kterou organizuje pardubický poslanec Martin Kolovratník na podporu a rozvoj železniční dopravy v České republice. Podtitulem letošního dvoudenního odborného setkání bylo téma Zvyšování rychlosti a kapacity, modernizace a financování železniční infrastruktury v České republice a okolních státech. Na pozvání organizátora Martina Kolovratníka do Pardubic přijeli ministr dopravy Dan Ťok a Vazil Hudák, viceprezident Evropské investiční banky (EIB) a společně zde podepsali Declaration of Intent. Tento dokument vyjadřuje připravenost a vůli České republiky využít evropský úvěr ve výši až 100 miliard korun na rozvoj tuzemské dopravní infrastruktury.
Na konferenci v Pardubicích se diskutovalo o železniční problematice ze všech úhlů pohledu. Jedním z nich je i financování výstavby železniční infrastruktury. Ta je v současné době částečně financována z Operačního programu doprava (OPD) a Connecting Europe Facility (CEF). Úvěr od Evropské investiční banky ve výši až 100 miliard korun pokryje zbývající část, kterou by jinak ministerstvo dopravy muselo žádat z národního rozpočtu. „Zjednodušeně řečeno tím, že úvěr od EIB pokryje zbývající část financování, investiční akce budou plně financovány z prostředků EU,“ vysvětlil 1. náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
Organizátor konference Martin Kolovratník upozornil, že vzhledem k této skutečnosti máme ve výhledu přibližně pěti let stoprocentní jistotu zajištění finančních zdrojů na připravené projekty. Jakmile bude mít jakákoliv akce stavební povolení, může se začít ihned stavět. Rozhodně nebude hrozit, že se realizace zpozdí nebo dokonce zastaví kvůli nedostatku peněz, jak se v minulosti stávalo.
Na základě přípravných jednání poslalo ministerstvo dopravy koncem února rámcovou žádost o úvěr do EIB se základními parametry, jako je například objem finančních prostředků nebo jejich rozdělení do jednotlivých oblastí. „Na tuto žádost jsme na Železniční konferenci úspěšně navázali. Na osobní pozvání Martina Kolovratníka jsem přijel do Pardubic, abych zde potvrdil připravenost Evropské investiční banky poskytnout České republice finanční prostředky v objemu 100 miliard korun,“ řekl viceprezident EIB Vazil Hudák.
Dopravní expert Martin Kolovratník na Železniční konferenci uvedl, že práce na materiálu, na jehož základě vláda rozhodne o přijetí úvěru, jsou v plném proudu. Konkrétnější parametry úvěru budou teprve s EIB dojednávány, nicméně není žádným tajemstvím, že evropský úvěr je mnohem výhodnější než klasické navýšení státního dluhu. Navíc většina projektů, které plánuje ministerstvo dopravy financovat z těchto zdrojů, bude realizována už v letech 2019 – 2023.
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje využít získané finanční prostředky například na modernizaci dvou stěžejních železničních uzlů na hlavním koridoru, které dosud nebyly opraveny. V případě železničního uzlu Pardubice jsou odhadovány náklady ve výši čtyř miliard korun. U modernizace uzlu v České Třebové jsou náklady vyšší a dosahují sumy 5,6 miliardy korun. „Stejně jako v Pardubicích,i zde začnou stavební práce už v roce 2019. Budou trvat ale o rok déle a skončí v roce 2023,“ upřesnil ředitel Odboru strategie SŽDC Radek Čech.
Železniční konference ale nebyla zaměřena pouze na financování železniční infrastruktury. Do Pardubic se totiž sjeli stratégové a ředitelé železniční výstavby sousedních zemí, aby zde diskutovali o výstavbě železniční infrastruktury ze středoevropského pohledu. „Jeden z nejzajímavějších příspěvků měli hned v úvodu panelisté z Německa. Henrik Saske ze saského ministerstva dopravy společně s Mikem Flügelem z DB Netz AG prezentovali připravenost německé strany na společný projekt rychlotrati Praha – Drážďany. Na jejich straně Krušných hor byl již projekt zařazen do spolkového plánu nejvyšších potřeb a probíhá seriózní projektová příprava trasy i hraničního tunelu. Účastníci konference s velkým napětím sledovali také vystoupení zástupce strategie polské PKP Maartena Gutta. Ten potvrdil, že plánovaná vysokorychlostní trasa RS5 z Prahy na Wroclaw povede s velkou pravděpodobností spíše přes východní Čechy než přes Liberecký kraj. Je to logické, protože zde obslouží mnohem větší aglomeraci a pro Polsko je zde také vhodnější napojení trati,“ okomentoval závěry čtvrtého ročníku Železniční konference Martin Kolovratník.