Vláda se rozhodla pro vyvlastnění pozemků pro dálnici D11
Rubrika: 2010
Dohoda státu se statkářkou Ludmilou Havránkovou a její sestrou o pozemcích pro dálnici D11 není možná. K tomuto názoru dnes dospěla vláda a odhlasovala vyvlastnění pozemků. ČTK to řekl hlavní vyjednávač z Úřadu vlády Michal Frankl. Případnému vyvlastnění se bude Havránková bránit, řekl ČTK její právní zástupce Pavel Černohous.
Problémem byla podle Frankla Havránkové sestra Jaroslava Štrosová, které v ostře sledovaném území patří jen malá část o výměře zhruba 1 400 metrů čtverečních. S Havránkovou se stát víceméně na znění smluv dohodl, což bylo stvrzeno parafami. Havránková ale podle státu nemůže závazku dostát, neboť se nedohodla se svojí sestrou.
Jak uvedl Frankl, ministři dnes proto rozhodovali mezi dvěma možnostmi: buď vyvlastnit pouze Štrosovou, nebo všechny pozemky včetně těch, které patří Havránkové. Celkem jde zhruba o tři hektary.
"Podmínky pro dohodu s celou rodinou Havránků nebyly naplněny," uvedl Frankl. Dodal, že pro vyvlastnění hlasovalo 11 ministrů. Štrosová prý za svůj pozemek vyžadovala násobně více, než státem nabízených necelých 200 000 korun.
To na tiskové konferenci po jednání vlády to potvrdil premiér Jan Fischer. "K dohodě nedošlo, a proto se vydáváme na cestu vyvlastnění. Osobně je mi to velmi líto," uvedl premiér, který si podle svých slov "ponechal názor preferovat dohodu".
"Skutečnost, že se stát nebyl schopen dohodnout se spoluvlastnicí pozemku, nelze klást za vinu paní Havránkové," řekl Černohous. Havránková podle něj stát dlouho upozorňovala, že musí získat celý pozemek, který má ve spoluvlastnictví se svou sestrou. "Jednání státu mi nepřipadá příliš srozumitelné," doplnil Černohous. Trvání případného vyvlastňovacího sporu odhadl až na několik let.
Frankl délku vyvlastňovacího procesu neodhadl. "Ještě nějaký čas to bude," řekl. Takzvaná kauza Havránková se přitom vleče už 16 let, dálnice proto zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové a v brzké době se pro řidiče nic nezmění.
Nedávná dohoda státu s farmářkou spočívala v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane do pronájmu. Možnost pronájmu podle Frankla dnešním rozhodnutím vlády padla.
Stát se nyní obrátí na stavební úřad se žádostí o vyvlastnění, majitelé pozemků přitom mohou v případě nesouhlasu žádat o změnu krajský úřad a poté soud. Podle Frankla se tak může spor vléci další "dlouhé měsíce", soud navíc může přiznat žalobě odkladný účinek vyvlastnění.
Termíny neuvedl ani ministr dopravy Gustav Slamečka. Podle něj stát poprvé vyzkouší v praxi nový zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, který platí od loňska. Podle něj, pokud je nějaká stavba označena za veřejný zájem, lze přistoupit k vyvlastnění, i když chybí dohoda o finančním vyrovnání. Peněžní otázku následně řeší soud zvlášť v odděleném řízení.
V případě uzavření dohody stát počítal se zahájením prvních prací už po žních. Při vyvlastnění mohou být velkou překážkou spolumajitelé, na které Havránková pozemky v rámci sporu se státem převedla. Dnes je jich zhruba 70, stát bude muset vyvlastňovat každého zvlášť. V případě dohody by přitom tento problém odpadl na základě smluv Havránkové se spolumajiteli o předkupním právu.
Stát odhadl hodnotu pozemků Havránkové na 25 milionů korun, což jsou peníze, o které by statkářka neměla přijít ani při vyvlastnění. Zatím není jasné, zda Ředitelství silnic a dálnic nabídne Havránkové nějaké pozemky výměnou.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.