Vědecko-technický park ve Mstěticích otevřel brány
Rubrika: Aktuality
Koncem června byl slavnostně otevřen Vědecko-technický park Mstětice, který nabídne zázemí vývojářům, vědcům a začínajícím podnikatelům v oblasti dopravních technologií a dalších příbuzných oborů. Projekt za 160 milionů korun ve spolupráci s fondy Evropské unie a Fakultou dopravní ČVUT realizuje Eurosignal, dceřiná společnost AŽD Praha. Cílem je podpořit malé a střední podnikání a vývoj nových technologií především pro dopravu.
Obor řídicích a zabezpečovacích technologií pro dopravu, který má v naší zemi dlouholetou tradici, v současné době trpí nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Výzkum a vývoj v tomto odvětví je velmi specifický a vyžaduje specializované a finančně náročné technologické vybavení. Vědecko-technický park Mstětice takovým zařízením disponuje a v rámci centra pro transfer technologií ho budou moci využívat i klienti parku pro své výzkumné aktivity.
Stříhání pásky při slavnostním otevření VTP. Na snímku (zleva) Zdeněk Chrdle – generální ředitel, AŽD Praha; Petr Moos – Ústav informatiky a telekomunikací, ČVUT Fakulta dopravní; Vladimír Viklický – 1. místopředseda Rady pro Výzkum a Vývoj, Rada vlády ČR pro VaV; Antonín Blažek –generální ředitel, Výzkumný ústav železniční; Ladislav Kutík – rada středočeského kraje pro oblast regionálního rozvoje, Krajský úřad Středočeského kraje; Petr Porák – člen Rady programu MPO pro oblast průmyslového výzkumu a vývoje, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
„Naše společnost spolupracuje s řadou malých firem, které vyvíjejí vlastní technologie. Máme proto jasnou představu o tom, co jim brání v rozvoji výzkumného a podnikatelského potenciálu,“ říká Zdeněk Chrdle, generální ředitel AŽD Praha. „Věříme, že zázemí vybudované ve Mstěticích pomůže překonat tyto překážky. Rádi bychom zde přivítali také začínající podnikatele v tomto a příbuzných oborech a podpořili jejich vědecké i komerční záměry. Vědecko-technologický park by měl přispět ke vzdělávání lidí, školit je, získávat, motivovat, poskytnout jim zázemí a možnost pracovat s nejmodernější technikou. Měl by sloužit zejména ke sdílení informací. Chtěli bychom proto rovněž spolupracovat s Vysokou školou dopravy a spojů v Žilině, kde je naše vzájemná komunikace již dlouholetá. Rádi bychom úzce spolupracovali také s Technickou univerzitou v Bělehradě, kde jsme navázali první kontakty před několika lety. Jednalo by se zejména o výměnné stáže pracovníků, studentů. V budoucnu plánujeme i výměnné pobyty studentů.“
Areál Mstětice
Vedle náplně vědecko-technického parku slouží instituce i jako centrum pro transfer technologií a podnikatelský inkubátor. Podnikatelský inkubátor je část areálu určená především pro studenty a absolventy technických oborů, kterým má centrum pomoci v jejich podnikatelských začátcích. Kromě jiných výhod budou mít možnost využít pronájmu prostor za zvýhodněných podmínek, především ale budou mít k dispozici moderní vědecká a technologická zařízení.
Zázemí poskytuje vědecko-technický park také vzdělávacím aktivitám. V areálu se nacházejí tři konferenční a přednáškové sály, které budou sloužit pro semináře a školení. K dispozici budou také informační a poradenské služby pro oblast výzkumu a vývoje, ale také k ochraně duševního vlastnictví a komercializaci výsledků výzkumu.
Pohled do nitra inkubátoru
„Na založení vědecko-technického parku přispěje Evropská unie a státní rozpočet částkou 102 milionů korun. Je to díky programu Prosperita, který vedle technologických parků podporuje i podnikatelské inkubátory, centra pro transfer technologií nebo sítě business angels,“ upřesňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest, která má rozdělování dodací na starosti. „Díky programu Prosperita vzniká v České republice rozsáhlá síť zařízení poskytujících špičkové zázemí moderním inovativním společnostem, které sázejí především na vlastní výzkum a vývoj.“
Vědecko-technický park se nachází v obci Zeleneč-Mstětice nedaleko Prahy ve Středočeském kraji. Je dostupný jak silniční a železniční dopravou, tak i MHD. V kraji působí řada vědeckých a výzkumných ústavů.
Nově vzniklá společnost Eurosignal bude ve Mstěticích plnit především školicí a vzdělávací funkci. Pokračuje tak v dlouholetém úsilí mateřské společnosti AŽD Praha, která si přes 50 let udržuje významné postavení na trhu zabezpečovacích technologií v České republice a její význam roste také v celoevropském měřítku. AŽD Praha ročně investuje přes 200 milionů korun do vlastního výzkumu a vývoje, kromě toho poskytuje asistenci při výuce odborných předmětů, spolupracuje při tvorbě učebních osnov, poskytuje technickou i materiální pomoc při budování odborných laboratoří a dopravních sálů a zajišťuje odbornou praxi pro studenty. Úzce spolupracuje především s Fakultou dopravní ČVUT, která bude významně přispívat k naplňování školicí a vzdělávací funkce VTP Mstětice.
Noví zájemci o podporu z programu Prosperita už mohou agentuře CzechInvest posílat své předběžné registrační žádosti. Elektronický příjem žádostí odstartuje 1. srpna a skončí v červenci v roce 2009. Celkem mohou žadatelé na jeden projekt získat až 300 milionů korun.