Ústecký kraj tlačí na dostavbu D8, zadal si měření emisí a hluku
Rubrika: 2010
Ústecký kraj si zřejmě chce opatřit další argument pro dostavbu dálnice D8. Zadal si u zdravotního ústavu měření, které má za úkol zjišťovat dopady stávajícího stavu na zdraví obyvatel Lovosic a Velemína na Litoměřicku, především vlivem emisí a hluku. Měření se budou provádět během celých prázdnin, výsledky by měly být známy na konci září. Studie vyjde na zhruba 400 000 korun, řekl ČTK vedoucí tiskového odboru kraje Zdeněk Rytíř.
Dostavba dálnice přes České středohoří uvázla prakticky na mrtvém bodě kvůli nedostatkům v postupu úředníků a následným žalobám ekologických organizací. V červnu dokonce soudy prakticky zrušily územní rozhodnutí o trase dálnice. Vedení kraje i Ředitelství silnic a dálnic od jara vyzývá ekologické organizace, aby přestaly rozhodnutí úředníků napadat, ekologové to prý ale neučiní. Prý jen poukazují na chyby úředníků. Termín dokončení stavby se už posunul až na rok 2013, dokonce hrozí to, že se dálnice vůbec nedostaví.
Veškerá doprava od Prahy do podkrušnohorské aglomerace a dál do Saska objíždí chybějící, asi šestnáctikilometrový úsek po obyčejných silnicích. Část vozů jezdí podél Labe, kde kvůli tomu kolabuje doprava, část přes vesnice ve Středohoří. První je případ Lovosic, druhé zase Velemína. Právě proto tam hodlá kraj měřit množství prachových částic a zplodin, hlavně z hlediska jejich dopadu na zdraví obyvatel. Měřit se bude i hluková zátěž.
Měření by mělo stát asi 400 000 korun. "Zhruba polovinu by mělo zaplatit ministerstvo dopravy. S výsledky seznámíme veřejnost nejspíš na konci září, ale o některých výstupech bychom rádi informovali i průběžně," řekl dnes ČTK Rytíř. Spojitost se snahou o co nejrychlejší dostavbu dálnice kraj neskrývá.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.