Stavba kolektoru Vodičkova byla dokončena
Rubrika: Aktuality
Slavnostní otevření stavby 1.358 m dlouhého kolektoru pod Vodičkovou ulicí v pátek 14. prosince ukončilo další etapu jednoho z nejvýznamnějších projektů technické infrastruktury v centru hlavního města. Stavba spojující Karlovo náměstí s Jindřišskou ulicí umožní další rozvoj kolektorové sítě směrem na Smíchov a také uzavření systému kolektorů pod samotným centrem Prahy spolu s napojením na kolektor Uhelný trh. Samotná stavba kolektoru Vodičkova trvala čtyři roky. I přes velmi komplikované geologické podmínky v centru města se tak Praha může pochlubit jednou z nejmodernějších a technicky nejlépe vybavených kolektorových sítí v Evropě.
Kolektory jsou podzemní tunelové stavby, sdružující všechny typy inženýrských sítí. Jsou ideálním a ekologickým řešením pro rozvody sítí bez následných zásahů do povrchů komunikací v centrech měst.
Výstavba doposud poslední trasy pražského kolektoru pod Vodičkovou ulicí byla zahájena na konci listopadu roku 2003. Začíná napojením na stávající kolektor na rohu Jindřišské ulice a Václavského náměstí, prochází složitým úsekem pod úrovní podchodu ve středu Václavského náměstí a je vedena nad trasou metra A v jeho ochranném pásmu. Dále pokračuje Vodičkovou ulicí na Karlovo náměstí před fakultní polikliniku. Tato hlavní trasa je dlouhá 794 m. Včetně odbočných větví do přilehlých ulic je celková délka ražeb 1.358 m. Plocha příčného profilu kolektoru se pohybuje od 13 do 22 m2.
„Možná si většina Pražanů ani neuvědomí existenci stavby za bezmála miliardu a čtyři sta milionů, protože je to stavba, kterou nebudou mít denně na očích. Přesto je ve světě pražský systém kolektorů uznáván jako vrcholné dílo stavařského a technického umu. Praha má jednu z nejmodernějších a technicky nejlépe vybavených sítí tohoto druhu v Evropě. Je to jeden z příkladů, kdy se jezdí učit svět k nám, a ne my do světa,“ řekl pražský primátor Pavel Bém.
„Kolektor Vodičkova je součástí ucelené koncepce uložení sítí do kolektorů v centru města, zejména v Pražské památkové rezervaci. Tu metropole dle svých možností postupně naplňuje. Kolektorová chodba pod Vodičkovou ulicí spojuje kolektorový systém Václavské náměstí v prostoru ulic Jindřišská, Na Příkopech, Opletalova a dalších s kolektory v oblasti Karlova náměstí. Dle koncepce nyní bude navazovat stavba kolektoru v Revoluční ulici a následné kolektorové propojení levého a pravého břehu Vltavy v ose Hlávkova mostu. Dále koncepce počítá s výstavbou kolektoru Smíchov, který by měl pomocí propojení obou břehů Vltavy vyřešit posílení a zálohování dodávek energie, vody, plynu atd. na levém břehu,“ připomněl náměstek pražského primátora Pavel Klega, v jehož kompetenci je rozvoj kolektorové sítě v Praze.
Součástí dodávky je i kompletní technologie zajišťující bezporuchový provoz kolektoru. Řídicí systém, který je ovládán z centrálního dispečinku Kolektorů Praha, nepřetržitě sleduje výskyt třaskavých směsí, teplotu, průnik vody a případné poruchy všech uložených inženýrských sítí. Monitoruje zajištění všech vstupů, a brání tak vniknutí nepovolaných osob do kolektoru.
Základní údaje:
-
Investor: Hlavní město Praha – OMI MHMP
-
Mandatář investora: Zavos
-
Projektant: Pragoprojekt
-
Zhotovitel: Sdružení Kolektor Vodičkova Subterra– vedoucí partner sdružení a Metrostav
-
Následný uživatel: Kolektory Praha