Škrty dopravních staveb povedou k propuštění až 20 000 lidí
Rubrika: 2010
Vládní škrty v dopravních stavbách povedou k propuštění až 20 000 lidí, varoval dnes úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. V reakci na plán ministerstva dopravy zastavit stavby, na které stát nemá peníze, dále na tiskové konferenci řekl, že náklady na zakonzervování už rozestavěných projektů se vyšplhají do miliard korun. Ministerstvo tyto výpočty nepotvrdilo, záležet prý bude mimo jiné na jednání se stavebními firmami.
Ministerstvo dopravy plánuje přibližně v polovině srpna zveřejnit seznam zřejmě 51 staveb, které se pro nedostatek peněz zastaví. Návrh rozpočtu pro rok 2011 totiž podle ministra Víta Bárty (VV) znamená faktický pokles výdajů asi o 40 procent.
Podle médií je mezi nimi například část jihočeské dálnice D3, několik úseků silnice R6 na Karlovy Vary, úsek R3 na jih od Českých Budějovic, obchvat obce Líbeznice severně od Prahy nebo některé úseky silnic R7 a R49. Prioritu má naopak rekonstrukce dálnice D1, silnice R48 od Frýdku-Místku do Polska nebo dokončení obchvatu kolem Prahy.
Podle Sobotky je podobné rozhodnutí "typickým příkladem škodlivosti plošných škrtů". Postiženy budou především ty regiony, kde už je nyní vysoká nezaměstnanost. O zakázky a tedy i o příjmy přijdou i velké stavební firmy a pro stát to bude znamenat také výrazný výpadek příjmů z daní, myslí si šéf sociální demokracie.
"Úplně netušíme, z čeho analytický rozbor pana Sobotky vychází," řekl dnes ČTK Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva. Zdůraznil, že v současné době ještě není znám konečný seznam zastavených staveb ani rozpočet na příští rok a velmi záleží také na výsledcích jednání se stavebníky. "Nevíme, z čeho pan Sobotka vychází při publikování takových čísel," dodal Ptačinský.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.