Regionální partneři řeší přehlcenou městskou dopravu, přivedou zahraniční know-how
Rubrika: 2011
Pět partnerských organizací v regionu se zapojilo do mezinárodního projektu PIMMS Capital. Chtějí systémově zlepšit dopravní situaci ve velkých městech a řešit odklon od automobilové dopravy k ekologičtějším formám. Regionální rada Moravskoslezsko, Moravskoslezský kraj, Ostrava, Opava a Koordinátor ODIS s.r.o. budou sbírat zkušenosti v zahraničí - Birminghamu, Stockholmu a Limericku. Nejlepší poznatky by pak měly zavést v Moravskoslezském kraji. Zahraniční partneři se na oplátku podívají na fungování krajského integrovaného dopravního systému. Dvouletý projekt za 2,6 milionů korun je 85 % financován z evropského programu INTERREG.
"Co se naučíme, máme v úmyslu zavést v našem kraji. Zajímá nás jakýkoliv funkční přístup i opatření, které je u nás možné uplatnit," předesílá za garanty projektu David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. "Jsme jediným českým regionem, kde získané zkušenosti provážeme na finanční prostředky, které je umožní uskutečnit," zdůrazňuje Sventek. Výstupem projektu budou alespoň tři návrhy, jak zkušenosti v regionu zavést a z čeho je financovat. Jedním z možných zdrojů jsou dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.
První zkušenosti sbírali zástupci regionu minulý týden v anglickém Birminghamu, kde se seznámili s integrovanou dopravní strategií regionu West Midlands. "Veřejná doprava je v Birminghamu prioritou číslo jedna. Není jen způsobem dopravy z jednoho místa na druhé, ale i nástrojem pro snížení emisí a zvýšení kvality života ve městech," přibližuje Aleš Stejskal ze společnosti KODIS. Odpovídá tomu propracovaná dlouhodobá strategie a široká propagace využívání hromadné, cyklo a pěší dopravy i objem prostředků do ní vložených. "Inspirací je dlouhodobý přístup, středně a krátkodobé plány s jasnými cíli, indikátory úspěchu a neúspěchu a odpovědností za jejich plnění. Nechybí vazba na ekonomickou strategii rozvoje, zapojení zájmových skupin a hlavně veřejnosti nebo jednotný koncept propagace veřejné dopravy," říká Stejskal.
Tématem spolupráce s irským Limerickem budou cyklostezky, prioritní koridory pro autobusovou dopravu, parkoviště s napojením na veřejnou hromadnou dopravu a inteligentní dopravní systémy. Švédský Stockholm nabídne zkušenosti s řízením mobility a územním plánováním. Moravskoslezský kraj předvede zahraničním partnerům fungování integrovaného dopravního systému.
Projekt PIMMS Capital (Capitalising on Partner Initiatives in Mobility Management Services) usiluje o sdílení úspěšných a ověřených praktik různých regionů EU při snižování dopravní a s ní související ekologické zátěže ve větších městech. V různých projektech je do něj zapojeno 18 evropských regionů.