Publikace Silniční mosty a lávky – úryvek z úvodního slova Jiřího Stráského
Rubrika: Aktuality
Snad ve všech světových jazycích slovo most vyjadřuje nejen způsob překlenutí fyzických překážek, ale má i přenesený význam k vystižení spojení lidí, názorů a myšlenek. Proto mají mosty takový symbolický význam.
Mluvíme-li o stavbě mostů, říkáme umění stavět mosty, když mluvíme o jejich návrhu, používáme výraz umění navrhovat mosty. K tomu, abychom mohli navrhnout most, nepotřebujeme jenom cit pro tvar a hmotu, ale musíme mít také hluboké znalosti o materiálech, matematice, fyzice a mechanice, musíme rozumět konstrukcím a jejich technologiím.
Mostní stavitelství má v českých zemích dlouhou tradici. Ve všech obdobích i za rozdílných společenských podmínek navrhovali čeští inženýři konstrukce úměrné měřítku krajiny, konstrukce, které českou krajinu jemných rozměrů nepřehlušovaly, ale doplňovaly. Mosty, které vyjadřovaly povahu přemostění, konstrukce, jejichž architektura respektuje základní funkci bezpečného a hospodárného převedení dopravy přes přírodní a umělé překážky.
Současně se vždy snažili navrhovat moderní konstrukce budované progresivními technologiemi. Podíleli se na rozvoji a vývoji ocelových a betonových konstrukcí. Aktivně rozvíjeli předpjatý beton nejen proto, že umožňuje překlenout větší rozpětí, ale především proto, že představuje tvůrčí způsob myšlení a navrhování. Navržené konstrukce nejsou stejné, mají různá řešení architektonická a konstrukční, ukazují na rozdílné invence, názory a zkušenosti jejich projektantů a stavitelů. A to je správné, život je krásný, protože je mnohotvárný.
Ukázky z publikace Silniční mosty a lávky:
Str. 1 - pdf
Str. 2 - pdf
Jiří Stráský, (úryvek z předmluvy publikace Silniční mosty a lávky)