Proražení železničního tunelu v Tureckém vrchu
Rubrika: Tunely
Dnes byl za přítomnosti ministra dopravy, výstavby a regionálního rozvoje SR Jána Figeľa, generálního ředitele ŽSR Vladimíra Ľuptáka, ředitele závodu Dopravní stavby OHL ŽS, a.s., Václava Bartoňka a zástupců dodavatelů slavnostně proražen železniční tunel v Tureckém vrchu, který je součástí modernizace železniční trati Nové Město nad Váhem – Púchov v úseku Nové Město nad Váhem - Zlatovce.
Modernizace vybraných tratí železniční sítě ŽSR zahrnuje přestavbu existující železniční dopravní cesty s cílem zvýšit její technickou vybavenost, bezpečnosti a užitné vlastnosti zabudováním moderních prvků a zlepšením jejích technických parametrů. Díky realizaci modernizace železniční tratě v úseku Nové Město nad Váhem – Púchov vznikne ucelený úsek trati, navazující na předchozí úseky od Bratislavy. Úsek navazuje na stavbu V. koridoru Piešťany – Nové Město nad Váhem a po dokončení bude možné v něm jezdit rychlostí až 160 km/h.
Železniční dvoukolejná trať Nové Město nad Váhem – Púchov je součástí V. evropského koridoru. Úsek Nové Město nad Váhem – Zlatovce je dlouhý 17,457 km a stavba probíhá ve dvou etapách:
I. etapa
- mezistaniční úsek Nové Město nad Váhem – Trenčianské Bohuslavice
II. etapa
- úsek Trenčianské Bohuslavice – Zlatovce (končí za zastávkou Kostolná-Záriečie)
- železniční stanice Trenčianské Bohuslavice
- mezistaniční úsek Trenčianské Bohuslavice – Melčice
- železniční stanice Melčice
- mezistaniční úsek Melčice – Zlatovce
Nejvýraznějším prvkem I. etapy stavby je železniční tunel Tureckým vrchem, který byl navržen pro dosažení požadované rychlosti 160 km/h. Délka tunelu je 1775 m (z toho délka ražené části 1738,5 m). Zvolená varianta tunelu minimalizuje zásah do přírodní rezervace Turecký vrch jak během vlastní realizace, tak při budoucím provozu trati. V rámci přípravy stavby byly všechny akceptované podmínky obcí a ostatních dotčených subjektů zohledněny v projektové dokumentaci. Jde například o obnovení dočasných záborů do původního stavu a jejich rekultivaci, nakládání s odpady, dopravní opatření, úpravy koryt vodních toků, protihluková opatření, respektování zásad hygieny, ochrany přírody a krajiny atd.
Původně byly posuzovány tři varianty trasy kolem Tureckého vrchu ve zpracované zjednodušené technické studii s ekonomickým porovnáním:
- 1. tunelová varianta
- 2. zářezová varianta - s rozsáhlým zásahem do chráněné krajinné oblasti (CHKO)
- 3. přeložka trati společně s I/61 a železniční stanicí Trenčianské Bohuslavice.
Výsledky technické studie svědčily jednoznačně ve prospěch tunelové varianty, k jejímž výhodám patří snížení nákladů na údržbu trati v tunelu (pevná jízdní dráha), minimální zásah do CHKO (pouze portálové oblasti), což bylo preferováno i ochránci a zkrácení trasy, jízdního času a tím i provozních nákladů. Protože tunel se nachází mimo stávající železniční trať, byl během výstavby tunelu zachován provoz na původní trati.
Železniční tunel pod Tureckým vrchem byl na Slovensku jako první navržen a realizován podle technických specifikací pro interoperabilitu (TSI) u konvenčních tratí. Z tohoto pilotního projektu budou čerpat také další připravované stavby železničních tunelů.
Výstavba tunelu byla zahájena v lednu 2010. Podle původního harmonogramu měla být ražba tunelu ukončená v červnu 2012 a celá stavba, včetně inženýrských sítí, pak v květnu 2013. Záměr zhotovitele urychlit výstavbu tunelové části se stává reálným, protože prorážka tunelu v kalotové části se koná právě dnes a ražba jádra tunelu bude ukončena v lednu příštího roku. Sekundární ostění tunelu by tak mělo být dokončeno v prosinci 2011, tunel bude vybaven technologickým zařízením a pevnou jízdní dráhou s možností provozu tunelu po jedné koleji v červenci 2012 a druhá kolej je plánovaná pro uvedení do provozu v září 2012.
Zhotovitel začal pracovat na definitivním ostění v říjnu 2010. K urychlení výstavby tunelu přispěl také fakt, že tunel byl ražen nejen ze strany jižního a severního portálu, ale díky rozšíření profilu únikové štoly bylo možné otevřít třetí čelbu ražby tunelu z jeho středu směrem k portálům. To vše bez navýšení rozpočtových nákladů. Vlastní prorážka tunelu dnes proběhla z této třetí čelby. Během prací na tunelových objektech nebyl až dosud zaznamenán žádný smrtelný a ani těžký pracovní úraz.
Nejvýraznějším prvkem II. etapy stavby jsou úrovňová křížení, která podle zásad modernizace musí být nahrazena mimoúrovňovými, případně podle jejich významu i zrušena. Mimoúrovňová křížení jsou řešena jako nové silniční nadjezdy v katastrálním území obcí Štvrtok, Ivanovce a Kostolná-Záriečie a podchody v Trenčianských Bohuslavicích, Ivanovcích a Adamovských Kochanovcích.
Poprvé síti ŽSR zde bude použit nový typ velmi štíhlých výhybek s poměrem odbočení 1:26,5–2500, které v základním tvaru umožňují rychlost jízdy do odbočky až 130 km/h. Tyto výhybky budou umístěny v železniční stanici Trenčianské Bohuslavice. V úseku se nacházejí dvě železniční stanice - Trenčianské Bohuslavice a Melčice. Kvůli optimalizaci dopravní kapacity trati bude železniční stanice Melčice zrušena a změněna na zastávku. V úseku Melčice - Zlatovce se buduje nová výhybna Nivy.
Generálním projektantem stavby je REMING CONSULT, a.s. Na základě veřejné soutěže bylo jako zhotovitel vybráno sdružení „Nové Mesto nad Váhom – Zlatovce 2009“ ve složení OHL ŽS, a.s., Skanska BS, a.s., VÁHOSTAV – SK, a.s., Doprastav, a.s. a ELTRA, s.r.o. Stavební dozor vykonává „Inžinierske združenie Zlatovce“ (Infram SK, s.r.o. a Bung Slovensko, s.r.o.
Financování projektu ve výši téměř 264 mil. eur (bez DPH) je zajištěno z Fondu soudržnosti EU a spolufinancováno ze zdrojů SR v rámci Operačního programu doprava 2007-2013. Přípravné práce byly zahájeny 29. 9. 2009, kdy bylo v Novém Městě nad Váhem předáno zhotoviteli staveniště. Podle harmonogramu zhotovitele má modernizace trvat 44 měsíců, teda do konce května 2013.