Pracoviště Fakulty dopravní ČVUT v Děčíně oslaví v letošním roce své 15. narozenin
Rubrika: 2010
V patnácti letech zpravidla končí dětství a začíná adolescence, která je u člověka provázena vyšší mírou inovací a spontaneity v jednání a také značnou nespokojeností se zavedenými pravidly. Patnáctiny děčínského pracoviště FD ČVUT bychom mohli charakterizovat sice stále dostatečnou mírou spontaneity a inovací, ale naopak pevným zakotvením v zavedených pravidlech vysokého školství a také Českého vysokého učení technického v Praze a Fakulty dopravní.
Za dobu své existence se pracoviště FD ČVUT v Děčíně plně integrovalo do akademických struktur v Praze, a to nejen obsahem a úrovní studia, ale i technickou výbavou a zázemím pro studenty i pedagogy. Při tom si ale zachovává svou jedinečnost vyplývající z možnosti více osobních kontaktů mezi studenty navzájem i mezi studenty a pedagogy, což umožňuje menší počet studentů, než na velkých fakultách v Praze a z vlídného prostředí jak při výuce, tak v rámci ubytování.
Založení vysokoškolského pracoviště v Děčíně podporovaly místní a regionální iniciativy již od roku 1990. Na podzim roku 1994 vznikl společný záměr Fakulty dopravní a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze a Okresního a Městského úřadu v Děčíně zřídit vysokoškolské pracoviště. Hlavním cílem bylo vytvořit možnosti pro růst vzdělanosti v regionu a následně zvýšit nabídku kvalifikovaných pracovních sil, po nichž je v tomto průmyslovém a dopravně významném prostředí trvale vysoká poptávka. Dalším významným krokem pro realizaci projektu bylo počátkem roku 1995 usnesení Okresního shromáždění, které při schvalování hospodaření za rok 1994 rozhodlo o přidělení částky ve výši 20 milionů Kč na zahájení činnosti vysokoškolského pracoviště a rekonstrukci barokní zámecké sýpky na vysokoškolskou kolej. Tak získala tato myšlenka významnou regionální podporu, neboť zástupci všech obcí v okrese se vzdali této částky ve prospěch nově vznikajícího vysokoškolského pracoviště.
První etapa projektu byla úspěšně zakončena slavnostním zahájením činnosti pracoviště a první imatrikulací studentů 28. září 1995. Na podzim roku 1996 byla zprovozněna vysokoškolská kolej a tato budova byla oceněna první cenou v soutěži o nejlepší rekonstrukci historického objektu. V roce 2001 vznikl s podporou významných děčínských podniků program celoživotního vzdělávání Technologický institut, kde probíhají studijní, motivační a rekvalifikační programy, včetně ECDL a E*BCL. Ústav pro bakalářská studia, jak se děčínské
pracoviště nazývá, trvale spolupracuje s organizacemi veřejné správy a samosprávy, s podniky a organizacemi v odborné sféře a na koncepčních projektech rozvoje regionu.
V září letošního roku chce pracoviště oslavit 15. výročí svého založení výstavou „Děčín – město dopravy“ a odbornou konferencí věnovanou dopravní problematice regionu.